29. listopadu 2013 10:32, aktualizováno  11:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Armáda je blízko prodeji 28 letadel L-159, nepotřebné konzervy chtějí v USA

bitevník L-159 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy bitevník L-159 | foto: MAFRA: František Vlček

PRAHA Armáda je blízko prodeji 28 nepotřebných bitevníků L-159, oznámil novinářům ministr obrany Vlastimil Picek. Ministerstvo obrany o to usilovalo řadu let.

Americká firma Draken International má zájem o 24 provozuschopných strojů a o čtyři pro náhradní díly. Cena kontraktu se bude pohybovat od 434 do 516 milionů korun. Záležet bude na vybavení jednotlivých strojů.

Vojenské letectvo má celkem 72 bitevníků, za které zaplatilo 51 miliard korun. Piloti ale potřebují jen zhruba třetinu z nich. Celkem 36 strojů je zakonzervováno. Picek věří, že se obchod podaří dovést do zdárného konce, řekl novinářům na dnešní tiskové konferenci. Smlouva se bude skládat ze dvou částí.

Firma Draken International má nejprve odebrat prvních 12 letuschopných bitevníků a dva na náhradní díly. Pokud bude s jejich technickým stavem spokojena, využije opci na další stejně velký "balík" podzvukových letadel.

Ministr Picek před novináři po výslechu ke kauze Nagyová

Ministr Picek.

Základní cena každého z nabízených letadel je 15,5 milionu korun. Cena stroje se může navýšit o 1,4 milionu v případě, že bude mít funkční radar. Pokud kromě radaru bude v provozu i radiolokační výstražný přijímač, může se cena vyšplhat o 3,4 milionu. Opce je ve smlouvě proto, že jsou bitevníky zakonzervovány ve speciálních obalech, a americká společnost si tak nemůže před koupí první várky zkontrolovat jejich technický stav.

Ministerstvo obrany návrh na schválení kontraktu předloží vládě v demisi nejpozději ve druhém prosincovém týdnu, uvedl Picek. Pokud s ním kabinet bude souhlasit, bude smlouva podepsána v lednu a v březnu by se mohla uskutečnit první dodávka nepotřebných letadel do USA.

Společnost Draken International působí na území Spojených států. Dodává letadla pro simulace vzdušných bojů. Jejích služeb využívá americké vojenské letectvo.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz