25. května 2011 18:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Armáda kupovala zbrkle, CASA je prý zbytečná

Letouny CASA u hangárů, do kterých se ani po opravě nevejdou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letouny CASA u hangárů, do kterých se ani po opravě nevejdou. | foto: Jan Kouba (Armáda ČR)

PRAHA Letouny CASA za tři a půl miliardy armáda nepotřebovala a nerespektovala stanovené termíny pro obnovu svého leteckého parku. Radar Arthur za miliardu a půl kupovalo vojsko s tím, že pomůže dělostřelcům nasazeným v cizině, ale od roku 2004 se z Česka nepohnul. To je jen několik závad, které na armádních zakázkách z posledních let objevil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

"Ministerstvo obrany postupovalo v některých případech tak, aby technika byla klasifikována jako vojenský materiál, a resort tak mohl nakupovat bez výběrového řízení," prohlásili kontroloři. Jde třeba o pořízení tisícovky tatrovek, obchod nyní prověřuje policie. Dodatečně se do parametrů vozidel zařadilo opancéřování a až poté bylo možné nákladní vozy označit za armádní techniku. To ale způsobilo prodražení celého nákupu o 294 milionů.

Jak armáda nakláda s letouny CASA

Armáda letos letadla CASA do boje nepošle
Armáda zastavila provoz letounů CASA


Část zakázek už šetří policie
Současné vedení ministerstva závěry inspekce nepřekvapují. "Ve většině zjištění potvrdili kontroloři závěr ministerské kontroly zbrojních zakázek z konce loňského roku. Její výsledky resort předal policii, která několik obchodů vyšetřuje," reaguje mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Nejvíce NKÚ kritizuje zcela nelogické pořízení čtyř dopravních letounů CASA. "Mezi hlavními projekty vyzbrojování byl v koncepcích resortu uveden,velkokapacitní dopravní letoun‘, do této kategorie stroje CASA nepatří," uvádějí kontroloři. Vojsku navíc dodnes takové letadlo citelně chybí.

NKÚ se nelíbí ani to, že armáda do ceny obchodu nezapočítala hodnotu pěti bitevníků L-159, které vyměnila za jeden letoun CASA. Hodnota pětice cvičebních tryskáčů přitom byla v roce 2003 více než 2,1 miliardy. Kontroloři prověřovali největší resortní zakázky z let 2005 až 2009 v celkové hodnotě 18,2 miliardy korun. O jejich závěrech bude vláda jednat 18. června, do té doby musí ministerstvo obrany sestavit své připomínky.

ostOndřej Stratilík

Najdete na Lidovky.cz