Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česká obrana dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy korun

Washingtonský Kapitol (22. ledna 2019) foto: Reuters

Česká republika dostane od USA podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy Kč, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres.
  13:02

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině, sdělilo české ministerstvo obrany.

Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

Podle premiéra Petra Fialy americká finanční pomoc dokazuje, že klíčoví spojenci ČR vědí o české podpoře Ukrajině a oceňují ji. „I díky těmto prostředkům budeme schopni ještě lépe a rychleji nahradit vojenský materiál, který jsme darovali našim ukrajinským přátelům a zrychlit postupnou modernizaci armády,“ dodal.

„Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová.

„Zlu nesmíme ustupovat. Víme to od začátku konfliktu a chceme se tím řídit i nadále. Finanční podpora ze strany USA určená pro další modernizaci Armády ČR a částečnou kompenzaci našich dodávek materiálu na Ukrajinu je pro nás hlavně uznáním, že tato cesta je správná,“ uvedlo na Twitteru české ministerstvo obrany.

„Velmi si ceníme České republiky za poskytnutí veškeré techniky a vybavení z vlastních skladů na obranu Ukrajiny,“ uvedla americká chargé d’affaires Christina Agorová. Kongres podle ní také umožnil americkému ministerstvu zahraničí poskytovat z programu Zahraničního vojenského financování půjčky na rozšíření bezpečnostní kapacity spojenců v NATO.

Takzvané nasaditelné týmy kybernetické ochrany představují software a hardware, který budou používat různé jednotky české armády. „Potřebujeme hardware a software, který si vezmeme do operací. Moderní armádní techniku musíme i moderně chránit, antivir na to nestačí,“ uvedl brigádní generál Miroslav Feix.

Spojené státy počátkem září oznámily, že Washington hodlá poskytnout Ukrajině a 18 dalším zemím dohromady dvě miliardy dolarů ve formě půjček a dotací na nákup amerických zbraní. Jedna miliarda má podle agentury AP připadnout Ukrajině a zbytek dalším státům.

Peníze by Česko mohlo získat také od Evropské unie. Z jejích fondů by mohlo dostat proplaceno až 80 procent vojenské pomoci, kterou poslalo na Ukrajinu, uvedla Černochová v polovině září. Jakou konkrétní pomoc Česko Ukrajině poskytlo, nechce ministerstvo z bezpečnostních důvodů komentovat. Podle neoficiálních informací a podle zpráv z fronty šlo o tanky, vrtulníky nebo raketomety.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat