Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Armáda se bojí, že přijde až o třetinu vojáků

Česko

  18:43
PRAHA - Českou armádu straší hromadné odchody. V příštích třech letech končí smlouva tisícům vojáků a mnoho z nich vážně zvažuje, že u armády kontrakt neprodlouží. Mají k tomu pádné důvody.
Armáda ČR - ilustrační foto

Armáda ČR - ilustrační foto foto: Lidové noviny

O sedm procent se jim snížily platy, hrozilo, že přijdou o příspěvek na bydlení, další bonusy se jim zdanily a výrazně klesly i výsluhy. Vojáci zkrátka postrádají motivaci u armády dále setrvávat. „Když o tom při obědě mluvíme s ostatními kluky, shodneme se, že teď je asi nejlepší doba odejít,“ tvrdí praporčík Jaroslav K. z posádky v Hranicích na Moravě.

Chybí jich pět tisíc

  • Česká armáda má nyní zhruba tedy o 21 tisíc vojáků a vojákyň, pět tisíc méně, než by mít měla.
  • Letos bylo propuštěno 700 vojáků.
  • V roce 2012 končí smlouva dalším 5500 lidem, z nichž 4300 souhlasilo s prodloužením kontraktu. Nad zbytkem však visí otazník.
  • Nejisté je i setrvání 6400 lidí, kterým končí smlouva v roce 2013.

Armáda, trpící zhruba pětitisícovým podstavem, si odchody dalších vojáků nemůže dovolit. Už teď není schopna plnit všechny své úkoly. Musí slučovat posádky a kvůli nerentabilitě opouští i vojenské prostory. Problém však je, že současně nemá ani žádné páky, jak exodus zastavit.

Za záchrannou brzdu na poslední chvíli zatáhl ministr obrany Alexandr Vondra, když se mu podařilo vymodlit pro svůj resort 700 milionů korun navíc. Těmito penězi chce právě kompenzovat snížení příspěvků na bydlení. Podle Vondry by to mohlo hromadnému odchodu zabránit. „Věřím, že většina vojáků prodlouží závazky. Ty, kteří odejdou, nahradíme novými rekruty,“ tvrdí ministr.

Po několika letech, kdy kvůli škrtům armáda nové vojáky nenabírala, chce letos přijmout 150 uchazečů. O nováčky zatím není nouze. Práce v zeleném mladé stále láká a náborová střediska hlásí přetlak zájemců.

INFOGRAFIKA:

Armáda si ale nově více vybírá. Nebere vojáky naslepo, aby jim pak přiřadila nějakou funkci, ale rozjíždí takzvané cílené rekrutace. „Člověka nabereme na určitou funkci. Smyslem je dostat lidi tam, kam potřebujeme. A buď na sobě budou dál pracovat, nebo si odkroutí deset let a půjdou,“ řekl LN brigádní generál Miroslav Žižka.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat