Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Armáda se bojí, že přijde až o třetinu vojáků

Armáda ČR - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armáda ČR - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Českou armádu straší hromadné odchody. V příštích třech letech končí smlouva tisícům vojáků a mnoho z nich vážně zvažuje, že u armády kontrakt neprodlouží. Mají k tomu pádné důvody.

O sedm procent se jim snížily platy, hrozilo, že přijdou o příspěvek na bydlení, další bonusy se jim zdanily a výrazně klesly i výsluhy. Vojáci zkrátka postrádají motivaci u armády dále setrvávat. „Když o tom při obědě mluvíme s ostatními kluky, shodneme se, že teď je asi nejlepší doba odejít,“ tvrdí praporčík Jaroslav K. z posádky v Hranicích na Moravě.

Chybí jich pět tisíc

  • Česká armáda má nyní zhruba tedy o 21 tisíc vojáků a vojákyň, pět tisíc méně, než by mít měla.
  • Letos bylo propuštěno 700 vojáků.
  • V roce 2012 končí smlouva dalším 5500 lidem, z nichž 4300 souhlasilo s prodloužením kontraktu. Nad zbytkem však visí otazník.
  • Nejisté je i setrvání 6400 lidí, kterým končí smlouva v roce 2013.

Armáda, trpící zhruba pětitisícovým podstavem, si odchody dalších vojáků nemůže dovolit. Už teď není schopna plnit všechny své úkoly. Musí slučovat posádky a kvůli nerentabilitě opouští i vojenské prostory. Problém však je, že současně nemá ani žádné páky, jak exodus zastavit.

Za záchrannou brzdu na poslední chvíli zatáhl ministr obrany Alexandr Vondra, když se mu podařilo vymodlit pro svůj resort 700 milionů korun navíc. Těmito penězi chce právě kompenzovat snížení příspěvků na bydlení. Podle Vondry by to mohlo hromadnému odchodu zabránit. „Věřím, že většina vojáků prodlouží závazky. Ty, kteří odejdou, nahradíme novými rekruty,“ tvrdí ministr.

Po několika letech, kdy kvůli škrtům armáda nové vojáky nenabírala, chce letos přijmout 150 uchazečů. O nováčky zatím není nouze. Práce v zeleném mladé stále láká a náborová střediska hlásí přetlak zájemců.

INFOGRAFIKA:

Armáda si ale nově více vybírá. Nebere vojáky naslepo, aby jim pak přiřadila nějakou funkci, ale rozjíždí takzvané cílené rekrutace. „Člověka nabereme na určitou funkci. Smyslem je dostat lidi tam, kam potřebujeme. A buď na sobě budou dál pracovat, nebo si odkroutí deset let a půjdou,“ řekl LN brigádní generál Miroslav Žižka.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?