Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Armáda šetří po svém, nakoupila vířivky a solária za deset milionů

Česko

  19:35
PRAHA - Co znamená revitalizace sportovních zařízení podle české armády? Nákup několika solárií a vířivek.
Solárium - ilustrační foto

Solárium - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Výběrové řízení na nákup jsme uveřejnili na začátku loňského února," potvrzuje Jana Zechmeisterová z informační služby ministerstva obrany. Tedy ještě v době, kdy vládl kabinet Mirka Topolánka a obraně šéfovala Vlasta Parkanová. "Podobný nákup jsem nikdy neschvalovala," řekla však Parkanová Lidovým novinám.

Podle mluvčího Jana Pejška je to reálné, o nákup si totiž většinou žádají jednotlivé armádní složky. "Takové věci mívá na starosti úřad provozu a služeb. Tato rozhodnutí na úroveň ministra nejdou," vysvětluje Pejšek.

ČTĚTE TAKÉ

Na obchod ve čtvrtek upozornil deník Blesk. V rámci tendru, který vyhrála firma Domafit Fitness, se nová relaxační zařízení dostala do armádní sportovní haly v pražské Ruzyni, posádkového velitelství či k posádce v Olomouci. Hodnotu obchodu vyčíslila firma Domafit na necelých deset milionů. "Zakázka obsahovala víc věcí. Podle mě jde o obchodní tajemství, a nechci k tomu nic říct," reaguje jednatel společnosti Roman Klvaňa. Z výpisu zakázek je nicméně zřejmé, že armáda si měla koupit trenažéry a posilovací stroje.

Univerzita o solárium nežádala

Jedním z míst, kam byly nové relaxační stroje dodány, je i Univerzita obrany v Brně. Její studenti tak mají modernější posilovnu. "My jsme vybudování těch zařízení nepožadovali. Nicméně jsme souhlasili s nabídkou ministerstva," říká mluvčí školy Vladimír Šidla. Vloni obdrželi jedno solárium a vířivku, náklady na zabudování dokonce převýšily i její samotnou pořizovací cenu.

Zatímco studenti a učitelé v Brně si tak můžou užívat kvalitní relaxace, většina vojáků takové štěstí nemá. Třeba elitní piloti ze základny v Náměšti nad Oslavou, kteří se tu připravují na řízení gripenů, se musí spokojit se zastaralými možnostmi. "Pro zajištění rychlejší regenerace vojáků tu máme saunu vybudovanou na počátku osmdesátých let a více jak deset let staré solárium," přibližuje mluvčí posádky Štěpánka Skřipská.

Zaráží i nemocnice

Nad nadstandardním servisem pro některé vojáky se už pozastavil ministr Alexandr Vondra. To když před několika dny kritizoval plánované rozšíření Vojenské nemocnice ve Střešovicích.
V novém areálu by měla vzniknout moderní ubytovna pro sestřičky, hotel s bazénem či podzemní parkoviště. V České televizi v neděli Vondra prohlásil, že "je tam celá řada otázek, které mě nutí k velké opatrnosti, jak s tímto projektem teď nakládat."

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat