Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Armáda stáhla vojáka z Afghánistánu, urazil důstojníka

Afghánistán

  17:03
PRAHA - Armáda nařídila stáhnout z Afghánistánu zpět do České republiky vojáka, který údajně slovně napadl důstojníka své jednotky. Urážel prý i místní civilní pracovníky. Z rozhodnutí náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka je voják dočasně zproštěn výkonu služby. Jeho chování vyšetřuje Vojenská policie, sdělila to mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.
Ozbrojenci v Afghánistánu (ilustrační foto).

Ozbrojenci v Afghánistánu (ilustrační foto). foto: Reuters

Podle mluvčí je voják s hodností nadrotmistra logistikem u podpůrné jednotky umístěné v afghánském hlavním městě Kábulu. O jeho okamžitém návratu do vlasti dnes rozhodl ředitel společného operačního centra ministerstva obrany generál Aleš Opata.

"Voják se vrátí nejbližším letadlem do České republiky. Stane se tak někdy v příštím týdnu," řekla Růžičková. Vojenská policie ho podezřívá, že nejen urazil důstojníka své jednotky, ale urážlivě se vyjádřil také na adresu civilních pracovníků místní servisní společnosti, která udržuje prostory, kde působí česká jednotka, uvedla Růžičková.

Vojenská policie případ prověřuje
Vojenská policie začala případ prověřovat po konzultaci se státním zástupcem. Má zjistit, zda se voják dopustil urážky svého kolegy a případně i hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.

Trestný čin "urážka mezi vojáky" je definován v trestním zákoníku. Hrozí za něj odnětí svobody až na jeden rok. Za rasovou urážku může být potrestán až dvouletým vězením.

V Afghánistánu je zhruba 580 českých vojáků
Podpůrná jednotka v Kábulu sestává zhruba ze stovky vojáků. Jejím úkolem je podpora všech českých jednotek na území Afghánistánu, především jejich zásobování a zdravotnické zabezpečení. Její příslušníci také opravují a skladují materiál či zajišťují dalším českým vojákům spojení s vlastí.

V současnosti je v Afghánistánu asi 580 českých vojáků. K největším jednotkám patří provinční a rekonstrukční tým v provincii Lógar. Ve Vardaku působí vojáci, kteří cvičí přidělený prapor afghánské národní armády. Vojenští policisté ve stejné provincii cvičí afghánskou policii. Na základně Šarana působí vrtulníková jednotka.

Není to první prohřešek českých vojáků
Vojákův prohřešek není první skvrnou na působení Čechů v zahraničních misích. V Afghánistánu se v minulosti objevil případ, kdy dva vojáci veřejně nosili na šatech nacistické symboly. Příslušníci české mise v Kosovu se zase před více než rokem opili a poprali, jiní kouřili marihuanu.

Výběr incidentů kázeňského nebo kriminálního charakteru v zahraničních misích české armády:

Prosinec 2002 - Skupina českých vojáků z mírové mise KFOR v Kosovu trávila volno v řecké Soluni. Dva čeští vojáci pod vlivem alkoholu obtěžovali hosty restaurace a ztropili výtržnost i na policejní stanici. Soud v Chrudimi je v červenci 2003 odsoudil k peněžní pokutě a zároveň je zprostil obvinění z vojenských trestných činů protivení se rozkazu, donucení k porušení vojenské povinnosti a urážky mezi vojáky.

28. srpna 2003 - Podle televize Nova poručík české jednotky KFOR v Kosovu fyzicky napadl podřízeného, který mu nadával. Oba vojáci byli převezeni do Prahy; incident vyšetřovala vojenská policie.

Září 2009 - Čeští vojáci KFOR se opili a údajně poprali; rvačku, do níž byl prý zapleten i finský kolega, rozehnala až mezinárodní vojenská policie. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek uvedl, že incident se stal v rámci "jedné společenské akce s finskými vojáky", a potvrdil, že vojáci konzumovali alkohol. Odmítl ale, že by Češi finského kolegu zranili. Vojáci byli kázeňsky potrestáni.

Říjen 2009 - Čtyři čeští vojáci z mise v Kosovu kouřili marihuanu či hašiš. Upozornil na ně velitel kontingentu. Požití drogy bylo odhaleno ze vzorků moči při preventivních testech, které armáda občas v misích provádí. Vojáci byli postaveni mimo službu, odveleni zpět do Česka a případ byl předán vojenské policii.

9. listopadu 2009 - Dva čeští vojáci z elitní 4. brigády rychlého nasazení během působení v provincii Lógar v Afghánistánu nosili na přilbách symboly nacistických jednotek SS. Tehdejší ministr obrany Martin Barták nechal oba propustit z armády a ztratili nárok na výsluhy a výhody po ukončení služby v armádě. Zároveň postavil mimo službu jejich velitele.

21. listopadu 2009 - Na základně české armády v Šajkovaci v Kosovu utrpěl jeden voják střelné poranění, když jej postřelil kolega údajně při nevhodné manipulaci se zbraní. Událost vyšetřovala vojenská policie. Kvůli postřelenému byl odvolán velitel českého kontingentu v Kosovu.

8. června 2010 - Český velitel kontingentu v afghánském Lógaru se údajně pokusil využít smrtelné exploze, která v Afghánistánu v roce 2008 zabila jednoho českého vojáka a další lidi zranila, aby zamaskoval ztrátu počítače s citlivými vojenskými daty. Generální štáb informace o ztrátě notebooku potvrdil, armáda velitele potrestala pokutou.

25. března 2011 - Armáda nařídila stáhnout z Afghánistánu zpět do ČR vojáka, který údajně slovně napadl důstojníka své jednotky. Urážel prý i místní civilní pracovníky. Voják byl dočasně zproštěn výkonu služby a jeho chování vyšetřuje Vojenská policie.

Autoři: ,