Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Leopard prošel zkráceným testem na Libavé, armáda může používat jediný tank

Česko

  17:28
Česká armáda schválila k používání německé tanky Leopard 2A4. Stroj uspěl ve všech šestnácti testovaných parametrech a vojáci je mohou používat. První stroj je v Přáslavicích od loňského podzimu, další obdrží armáda v průběhu letošního roku. Celkem jich bude provozovat čtrnáct kusů.

Tank Leopard 2A4 foto: Archiv AČR

Zkrácené vojskové zkoušky, které lze provádět u výzbroje již používané v NATO, probíhaly u 73. tankového praporu Přáslavice a ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Splněním podmínek může armáda zavést leopardy do své výzbroje a plně je využívat, například při výcviku.

Podle plukovníka Jána Kerdíka ze Sekce rozvoje sil MO testování sestávalo z 16 dílčích zkoušek, které kromě základních parametrů ověřovaly zejména speciální kritéria specifická pro českou armádu. „Testovala se například přesnost střelby, průchodnost terénem, možnost použití vyprošťovacích prostředků zavedených v naší armádě či funkčnost spojovacích prostředků,“ upřesnil Kerdík s tím, že tank zkrácenými vojskovými zkouškami úspěšně prošel.

Tanku zatím chybí protipožární zařízení v prostoru věže, které původní tank neměl. Podle Kerdíka jej stroj ve spolupráci s dodavatelem ještě dostane, aby tank splňoval nejnovější normy v oblasti požární ochrany a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

„Příprava na upevnění hasicího zařízení ve věži je, dodavatel nyní hledá co nejrychlejší a nejefektivnější řešení tak, aby jej bylo možné nainstalovat v ČR v co nejkratší době,“ potvrdil.

Chybějící systém neovlivní využitelnost tanků, bezpečnost osádky ani samotné zavedení do výzbroje. „Na používání vozidla k počátečnímu výcviku osádek, který je plánován na letošní rok, tato skutečnost nebude mít vliv, protože tank je vybaven automatickým hasicím zařízením v motorovém prostoru,“ zdůraznil.

21. prosince 2022

Zbytek tanků do konce roku, výcvik začal

Čtrnáct tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel získala ČR od Německa darem za vojenskou podporu Ukrajiny. Starší, ale plně funkční stroje, původně využívaly švýcarská a německá armáda.

První tank armáda převzala loni v prosinci, zbývající budou v souladu s harmonogramem dodány do konce roku 2023. Vozidlo Bpz3 Büffel na vylepšeném podvozku Leopard 2 bude připraveno do poloviny roku 2024.

Součástí dodávky je kromě tanků počáteční balík náhradních dílů, munice a tříletá servisní podpora ze strany dodavatele, jež zahrnuje i výcvik českých vojáků. Hodnota daru činí necelé 4 miliardy Kč.

Oba úvodní přeškolovací kurzy pro dvakrát osm příslušníků Armády ČR již ve výcvikovém středisku německé armády v Munsteru proběhly. Jednalo se o vojáky, kteří se podílejí na přípravě řidičů a instruktory z vyškovského Velitelství výcviku – Vojenské akademie.

Následuje výcvik osádek, který bude zahájen po dodání dostatečného počtu vozidel do přáslavické posádky pod vedením takzvaného Mobilního výcvikového týmu (MTT) německé armády. Součástí bude výcvik v obsluze tanku s důrazem na střeleckou část a bojové použití tanku Leopard 2A4.

Souběžně bude probíhat také příprava instruktorů, kteří budou následně využíváni v dalším kurzu vedeném MTT jako instruktoři, až nakonec sami převezmou roli instruktorů a povedou poslední kurzy za podpory MTT.

Vojáci v Přáslavicích převzali první tank Leopard 2A4, které Česko získalo darem od Německa.

Autor: