Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Armáda vypravila airbusy. Také pro filharmoniky

Česko

PRAHA V půl desáté večer se včera z pražského vojenského letiště v Kbelích odlepily dva armádní airbusy. Vydaly se na čtrnáctihodinovou cestu do japonských měst Komatsu a Tokio, kde by měly vyzvednout členy České filharmonie a některé české občany pobývající v zemi.

„Kvůli dlouhému letu poletí v každém airbusu náhradní posádka. Aby bylo dost místa pro cestující, chemická jednotka se do stroje nevejde,“ reaguje mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek na dotaz, zda bude armáda zjišťovat, jestli jsou někteří z českých občanů ozáření radiací.

Aby mohly airbusy vzlétnout, muselo jim české ministerstvo zahraničí v průběhu včerejšího odpoledne vyřídit diplomatická povolení pro přelety ve vzdušných prostorech ostatních států.

Letouny by měly do Japonska doletět dnes dopoledne, podle ministerstva obrany se budou na letištích zdržovat jen minimálně. Tak, aby zítra v ranních hodinách přistály opět v Praze.

Stroje, na jejichž palubu se vejde dohromady 130 lidí, míří do Tokia. Přednostně ze země postižené zemětřesením a ničivou vlnou tsunami odvezou ženy a děti. Kdo se dostane na palubu, určí česká ambasáda v Japonsku. „Na zvláštním večerním jednání se o tom dohodl premiér Petr Nečas s ministry obrany, zahraničí a kultury,“ řekla ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Původně měla letadla odvézt z Japonska hlavně 106 českých filharmoniků. Vzhledem k omezené kapacitě letadel se při přednostní evakuaci žen a dětí vrátí do Česka speciály jen část orchestru.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!