Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Armáda vypravila airbusy. Také pro filharmoniky

Česko

PRAHA V půl desáté večer se včera z pražského vojenského letiště v Kbelích odlepily dva armádní airbusy. Vydaly se na čtrnáctihodinovou cestu do japonských měst Komatsu a Tokio, kde by měly vyzvednout členy České filharmonie a některé české občany pobývající v zemi.

„Kvůli dlouhému letu poletí v každém airbusu náhradní posádka. Aby bylo dost místa pro cestující, chemická jednotka se do stroje nevejde,“ reaguje mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek na dotaz, zda bude armáda zjišťovat, jestli jsou někteří z českých občanů ozáření radiací.

Aby mohly airbusy vzlétnout, muselo jim české ministerstvo zahraničí v průběhu včerejšího odpoledne vyřídit diplomatická povolení pro přelety ve vzdušných prostorech ostatních států.

Letouny by měly do Japonska doletět dnes dopoledne, podle ministerstva obrany se budou na letištích zdržovat jen minimálně. Tak, aby zítra v ranních hodinách přistály opět v Praze.

Stroje, na jejichž palubu se vejde dohromady 130 lidí, míří do Tokia. Přednostně ze země postižené zemětřesením a ničivou vlnou tsunami odvezou ženy a děti. Kdo se dostane na palubu, určí česká ambasáda v Japonsku. „Na zvláštním večerním jednání se o tom dohodl premiér Petr Nečas s ministry obrany, zahraničí a kultury,“ řekla ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Původně měla letadla odvézt z Japonska hlavně 106 českých filharmoniků. Vzhledem k omezené kapacitě letadel se při přednostní evakuaci žen a dětí vrátí do Česka speciály jen část orchestru.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...