Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vojáci přilákali na Bahna 2019 necelých 50 000 návštěvníků. Nechyběl ani ministr Metnar

Děti si den před akcí Bahna 2019 prohlížely armádní techniku na tankodromu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti si den před akcí Bahna 2019 prohlížely armádní techniku na tankodromu... | foto: ČTK

Strašice (Rokycansko) Podle armádních odhadů až 50 000 lidí přišlo v sobotu na tankodrom Zadní Bahna u Strašic na Rokycansku na 30. ročník Dne pozemního vojska Bahna. Řekl to náčelník organizačního štábu akce Jan Cífka. Tradiční velký zájem způsobil i problémy v dopravě. Před začátkem akce se na příjezdových silnicích k záchytným parkovištím a ke kyvadlové autobusové dopravě tvořily několikakilometrové fronty aut, ve kterých strávili lidé desítky minut.

Tradiční červnová akce Bahna patří k největším prezentacím armády pro veřejnost. Desetitisícovou návštěvnost má každý rok bez ohledu na počasí. „Bahna mají velký význam, není to jenom o prezentaci techniky a schopností armády, ale je to i o prezentaci vojáků armády jako takové, je to možnost k bližšímu setkání s veřejností,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).

Na Bahnech byl poprvé, mile ho překvapila nejen velká účast a zájem lidí, ale i velké množství techniky armády i složek integrovaného záchranného systému. Za poslední roky podle něj armáda udělala velký pokrok v technice. „Je dobře, že tyto akce pro veřejnost jsou, vidíte i tu techniku, která je 40 let a více stará. Aby občané viděli, kam chceme peníze transparentně a efektivně utratit,“ řekl.

Výsadek příslušníků české armády z vrtulníku Mi-171Š na tankodromu Zadní Bahna...
Samohybná kanónová houfnice DANA na tankodromu Zadní Bahna ve Strašicích na...

Pozitivně vnímá zájem veřejnosti i jako rekrutační potenciál pro získání nových armádních profesionálů. Připomněl, že podle dlouhodobých výhledů by měla mít armáda v roce 2025 až 30.000 vojáků, nyní je jich podle ministra kolem 25.000.

„My máme rekrutační cíl pro letošní rok 2200 lidí, to se nám podaří naplnit a příští rok a další rok stejný počet. S tím, že nárůst armády je kolem 1400 až 1600 ročně, protože máme odchodovost zhruba 800 lidí,“ řekl ČTK velitel pozemních sil Josef Kopecký. Bahna jsou podle něj příležitostí ke komunikaci s veřejností a také pomáhají armádě budovat si dobré jméno.

Šestihodinový programu jubilejního ročníku nabídl ukázky dvou historických bitev v režii Nadace pozemního vojska a Muzea na demarkační linii v Rokycanech. Vojenští nadšenci předvedli ukázku ze začátku války v roce 1939 v Polsku a ukázku dukelských bojů z roku 1944. Jako překvapení secvičili i ukázku jízdních vlastností tanků a obrněných transportérů na hudbu symfonické básně Bedřicha Smetany Má vlast.

Vrcholem vystoupení současné armády byla hlavní hodinová ukázka, do které armáda zapojila 26 bojových vozidel, vrtulníky Mi-171Š a Mi-24 a dva bojové letouny L-159 Alca. „Pro diváky je nejatraktivnější ta dynamika - to znamená pohyb vojáků po bojišti, vedení boje, palba, podpůrné prostředky jako děla, letadla a podobně,“ popsal Kopecký. Ukázka simulovala válečný konflikt mezi dvěma státy.

Kromě dynamických ukázek mohli lidé zblízka vidět historickou i moderní techniku vystavenou na statických ukázkách, na Bahnech se tradičně prezentují i výrobci nové vojenské techniky, například obrněných vozidel.

Do letošních Bahen se zapojilo na 1400 lidí, více než 500 kusů techniky a přes 600 zbraní a zbraňových systémů. Z toho je kolem 1000 vojáků s 350 kusy techniky.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Pronájem bytu 1+1 46m2 v Kostelci nad Orlicí
Pronájem bytu 1+1 46m2 v Kostelci nad Orlicí

Rybářská, Kostelec nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou
12 000 Kč/měsíc