Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Armádní studenti mají přijít o plat

Česko

V době, kdy by se jinde platilo školné, by vypadalo zvláštně, že studentům platíme, argumentuje ministerstvo

BRNO/PRAHA Nejeden maturant se po skončení střední školy rozhodl pro vojenskou univerzitu. Důvod je jasný. Už jako vysokoškolák dostává plat. Třináct tisíc hrubého, které na Univerzitě obrany v Brně po zápisu dostane, je velkou vábničkou. „Podle loňského výzkumu patří finanční ohodnocení k jednomu z motivačních faktorů při rozhodování o studiu na naší škole,“ potvrzuje mluvčí univerzity Vladimír Šidla. Na Univerzitu obrany v Brně se zatím každoročně hlásí o dvacet procent zájemců víc.

Nové vedení ministerstva obrany, které musí všude šetřit, ale současný stav přehodnocuje. „Tento trend, kdy mladí chodí na naše školy jen kvůli penězům, chci změnit,“ stanovuje si jednu ze svých priorit náměstek ministra obrany pro vzdělávání Michael Hrbata. Proto sestavil komisi a pracuje na nové koncepci.

Komise se vyjádří v prosinci Letos pětadvacetiletý Karel z Ostravy se chtěl ještě na gymnáziu stát vojenským pilotem. Po dlouhotrvajících testech mu však přišlo zamítavé stanovisko. „Zjistili, že jako malý jsem měl nějaký ekzém,“ vzpomíná Karel. „Zároveň mi ale nabídli, že mám po maturitě zkusit univerzitu obrany,“ pokračuje.

Karel skutečně nastoupil na obor vojenské technologie. A hned podepsal smlouvu. „Slíbil jsem, že dvojnásobek doby, kterou strávím na škole, pak zůstanu u armády. A každý měsíc jsem dostával osm tisíc čistého, což se postupně zvyšovalo,“ vysvětluje.

Právě tohle lákadlo chce nyní náměstek ministra obrany Michael Hrbata omezit. „Když jde někdo do armády, neměl by se rozhodovat jen podle rychlých peněz,“ objasňuje.

Proto už sestavil komisi, v níž kromě vojáků a zaměstnanců ministerstva zasedne třeba i Bohuslav Pernica z Univerzity Karlovy v Praze. Komise by měla letos v prosinci kromě dalších novinek představit i novou koncepci armádního vzdělávání.

Zatím si odborná skupina dala za úkol zajistit, „aby kompetentní a motivovaní lidé byli nejcennější součástí resortu“. Jedním z aspektů tohoto zadání je i snaha zvýšit zatím dost nízkou úroveň jazykového vzdělání u vojáků.

Platy to mají nahnuté „V situaci, kdy budou všechny veřejné univerzity nějakým způsobem vybírat školné, by vypadalo zvláštně, kdybychom studentům dávali tabulkové platy. Musíme na to reagovat,“ vypichuje Hrbata další úkol komise. Zatím žádné konkrétní rozhodnutí nepadlo.

Toho se ale na armádní univerzitě bojí. „Uchazeči, pro které je studium nad jejich finanční možnosti, buď budou preferovat školu blízko domova, nebo studovat nepůjdou,“ uvažuje Vladimír Šidla

***

ŽIVOT VOJENSKÉHO STUDENTA V ČESKU

* Hrubý základní plat vojenských studentů je v současné době 13 070 korun. V prvním ročníku jsou zařazeni do páté platové třídy. * Během studia jim plat roste. Mzda je ale vyvážena řadou povinností. * Zájemci o studium procházejí náročnými testy, v nichž musí prokázat dobrý zdravotní stav i psychickou odolnost. * Student musí podepsat závazek, že dvoj- až trojnásobek délky studia stráví po ukončení univerzity v armádě. * Pokud svůj slib poruší, musí zaplatit část nákladů, které stát použil na jeho vzdělání.

* Ještě před zápisem do prvního ročníku prochází každý student dvouměsíčním základním vojenským výcvikem. * Jako voják ve službě musí zvládat i další povinnosti. To znamená odsloužení celodenních směn, podřízení se náročnějšímu vojenskému režimu při výuce i na ubytovně či splnění podmínek střeleb z ručních zbraní. * Studenti nemají prázdniny, ale jen 27 pracovních dnů roční dovolené stejně jako všichni vojáci v české armádě. * Na Univerzitu obrany v Brně letos nastoupí 631 nových vojenských studentů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!