Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Armádní zbrojíř končí. Náměstek ministra obrany Koštoval opustil funkci

Daniel Koštoval | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Koštoval | foto: MAFRA

PRAHA Podle informací LN ke konci loňského roku skončil ve funkci náměstka ministra obran pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval. Informaci potvrdil tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Funkci dočasně převezme Filip Říha, ředitel Odboru dohledu nad akvizicemi.

“Na základě vlastní žádosti skončil k poslednímu prosinci ve funkci náměstka pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic MO Daniel Koštoval. Na pozici bude vypsáno výběrové řízení. Příkazem k zastupování je od 1. ledna 2019 vedením sekce pověřen ředitel Odboru dohledu nad akvizicemi Filip Říha,“ sdělil LN Pejšek.

Odchod Koštovala představuje nejdůležitější personální změnu od nástupu ministra obrany Lubomíra Metnara. A to navíc v roce, kdy se chystají klíčové modernizační projekty české armády. Mezi ně patří historicky největší armádní zakázka na pořízení 210 kusů bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun.

Ministr Metnar Koštovalovi za odvedenou práci poděkoval. „Děkuji bývalému náměstkovi Koštovalovi za 3,5 leté působení v této nelehké funkci. Jsem rád, že Sekce vyzbrojování a akvizic v poslední době pokročila v několika zásadních modernizačních projektech do takové fáze, že jsem je v prosinci mohl předložit vládě,“ uvedl.

(Ne)nákupy versus volné miliardy

Právě armádní nákupy v posledních letech stagnovaly, což vzhledem ke stále se zvyšujícím obranným rozpočtům vedlo ke kritice zejména bývalého ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Ten ostatně vyměnil náměstka pro akvizice za své čtyřleté funkční období celkem pětkrát. Exministr Stropnicky Koštovala původně převelel z akvizic na pozici politického náměstka. „Aby se mohl z pozice politického náměstka plně soustředit na strategické projekty MADR a víceúčelový vrtulník,“ znělo tehdy oficiální vysvětlení. Ačkoli k pořízení zmíněných strategických systémů nedošlo, loni v srpnu Koštovala opět jmenoval do funkce náměstka pro akvizice.

Za Koštovala působení na obraně se naopak podařilo dojednat prodloužení smlouvy na pronájem nadzvukových stíhaček gripen. Kontrakt se Švédy na 12 let vyjde Česko na více než 16,5 miliardy korun. Pokračovalo také úspěšné přezbrojování vojáků ručními zbraněmi od České zbrojovky. V „Koštovalově“ éře se také rozhýbaly odprodeje bitevníků L-159 z armádních skladů.

Bývalý kariérní diplomat patřil k nejdéle sloužícím náměstkům na obraně. Byl též klíčovou postavou pro pořizování armádní techniky. Do klíčového pozice ho jmenoval ministr obrany Vlastimil Picek. V resortu byl tehdy nováček. Jeho profesní působení bylo totiž od poloviny 90. let spjato s českou diplomacií. V minulosti působil jako zástupce českého velvyslance ve Washingtonu a v Moskvě. Dlouhodobě se však věnoval bezpečnostní politice. Na starosti měl například vyjednávání se Severoatlantickou aliancí.

„Daniela Koštovala znám jako zkušeného a kreativního diplomata, který se léta zabývá obrannou a bezpečnostní politikou. NATO zná jako své boty,“ okomentoval Pickův výběr v roce 2013 jeho předchůdce Alexandr Vondra (ODS).

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...