Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Armádní zbrojíř končí. Náměstek ministra obrany Koštoval opustil funkci

Česko

  9:05
PRAHA - Podle informací LN ke konci loňského roku skončil ve funkci náměstka ministra obran pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval. Informaci potvrdil tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Funkci dočasně převezme Filip Říha, ředitel Odboru dohledu nad akvizicemi.

Daniel Koštoval foto: MAFRA

“Na základě vlastní žádosti skončil k poslednímu prosinci ve funkci náměstka pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic MO Daniel Koštoval. Na pozici bude vypsáno výběrové řízení. Příkazem k zastupování je od 1. ledna 2019 vedením sekce pověřen ředitel Odboru dohledu nad akvizicemi Filip Říha,“ sdělil LN Pejšek.

Babiš nevyloučil, že někteří ministři skončí. Přitvrdím, uvedl v rozhovoru

Odchod Koštovala představuje nejdůležitější personální změnu od nástupu ministra obrany Lubomíra Metnara. A to navíc v roce, kdy se chystají klíčové modernizační projekty české armády. Mezi ně patří historicky největší armádní zakázka na pořízení 210 kusů bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun.

Ministr Metnar Koštovalovi za odvedenou práci poděkoval. „Děkuji bývalému náměstkovi Koštovalovi za 3,5 leté působení v této nelehké funkci. Jsem rád, že Sekce vyzbrojování a akvizic v poslední době pokročila v několika zásadních modernizačních projektech do takové fáze, že jsem je v prosinci mohl předložit vládě,“ uvedl.

(Ne)nákupy versus volné miliardy

Právě armádní nákupy v posledních letech stagnovaly, což vzhledem ke stále se zvyšujícím obranným rozpočtům vedlo ke kritice zejména bývalého ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Ten ostatně vyměnil náměstka pro akvizice za své čtyřleté funkční období celkem pětkrát. Exministr Stropnicky Koštovala původně převelel z akvizic na pozici politického náměstka. „Aby se mohl z pozice politického náměstka plně soustředit na strategické projekty MADR a víceúčelový vrtulník,“ znělo tehdy oficiální vysvětlení. Ačkoli k pořízení zmíněných strategických systémů nedošlo, loni v srpnu Koštovala opět jmenoval do funkce náměstka pro akvizice.

Za Koštovala působení na obraně se naopak podařilo dojednat prodloužení smlouvy na pronájem nadzvukových stíhaček gripen. Kontrakt se Švédy na 12 let vyjde Česko na více než 16,5 miliardy korun. Pokračovalo také úspěšné přezbrojování vojáků ručními zbraněmi od České zbrojovky. V „Koštovalově“ éře se také rozhýbaly odprodeje bitevníků L-159 z armádních skladů.

Bývalý kariérní diplomat patřil k nejdéle sloužícím náměstkům na obraně. Byl též klíčovou postavou pro pořizování armádní techniky. Do klíčového pozice ho jmenoval ministr obrany Vlastimil Picek. V resortu byl tehdy nováček. Jeho profesní působení bylo totiž od poloviny 90. let spjato s českou diplomacií. V minulosti působil jako zástupce českého velvyslance ve Washingtonu a v Moskvě. Dlouhodobě se však věnoval bezpečnostní politice. Na starosti měl například vyjednávání se Severoatlantickou aliancí.

„Daniela Koštovala znám jako zkušeného a kreativního diplomata, který se léta zabývá obrannou a bezpečnostní politikou. NATO zná jako své boty,“ okomentoval Pickův výběr v roce 2013 jeho předchůdce Alexandr Vondra (ODS).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!