JEŽKOV Setkání Ars poetica se koná už pátým rokem. Docela by se pro něj hodil i název Letní, respektive Lesní škola poezie. Jeho bohatý literární, výtvarný i hudební program se odehrává na samotě se stanovým tábořištěm Ježkov u Zábřezí, 9 kilometrů od Dvora Králové nad Labem a 6 kilometrů od Miletína, rodiště K. J. Erbena.
Před druhou světovou válkou tábořiště založil náčelník sokola v Doubravici, řídící učitel Karel Ježek. V roce 1942 se spojil s parašutisty, kteří připravili atentát na Heidricha, a v tábořišti hodlal poskytnout útočiště radistovi Jiřímu Potůčkovi s vysílačkou Libuše. Plán byl však vyzrazen a 9. července 1942 byl Karel Ježek popraven. Po válce sokolové pojmenovali místo právě po něm.
Od Hrubína k Bondymu Zakladatel Ars poetiky František Burda každoroční setkání koncipuje s myšlenkou, že poezie je nenahraditelný způsob lidského vyjádření a dorozumívání, který může oslovit každého zájemce. Proto lze na setkání potkat čtenáře všech generací a rozmanitých profesí. Každý den je zasvěcen vždy jednomu básníkovi – letos to jsou František Hrubín, Josef Hiršal, Jan Zábrana, Josef Kostohryz, Jan Hanč, Zbyněk Hejda a Egon Bondy.
Program dne připravuje vždy jeden účastník, který se seznamoval s dílem dané osobnosti po celý rok a ostatním je představuje jak krátkou přednáškou, tak vlastním výborem z jeho textů: může to být knížka, ale i výtvarný objekt. Na motivy představených textů pak probíhají hry a výtvarné dílny: na jedné z nich například účastníci sestavovali ze svých obrazů „Zeď vzpomínek“ podle veršů stejnojmenné básně Jana Zábrany.
Večery Ars poetiky patří hostům – zatím to byl mj. fotograf Jindřich Štreit a hudebnice Sestry Steinovy, fyzický básník a performer Petr Váša, dnes to bude historik umění Otto M. Urban a v sobotu básník, hudebník skupiny DG 307 a výtvarník Pavel Zajíček. Večerní program, který začíná vždy v 19 hodin, je otevřen i všem příchozím. Setkání skončí v neděli 3. 8. večerní Slavností světel.