Arsenal nezachránil ani Rosický

V Lize mistrů slavily vítězství Porto a Bayern, který doma porazil Fiorentinu

PRAHA Český záložník Tomáš Rosický sice přihrál na vyrovnávací branku, přesto fotbalisté Arsenalu v prvním osmifinálovém duelu Ligy mistrů prohráli v Portu 1:2.

Shodným výsledkem skončil i druhý včerejší zápas, ve kterém Bayern doma porazil Fiorentinu i zásluhou gólu z ofsajdu. Odvety jsou na programu 9. března.

Portugalský šampion začal proti výrazně oslabenému Arsenalu ofenzivně, ale do vedení mu pomohl hlavně polský brankář hostů Fabianski, který nahradil zraněnou jedničku Almuniu.

Už v 11. minutě hrubě chyboval, když za svá záda pustil přízemní centr Varely. Vedle Almunii postrádal kouč Wenger také Van Persieho, Eduarda, Aršavina či Gallase.

Odpověď Arsenalu byla rychlá. Za sedm minut vrátil Rosický hlavou po rohu míč zpět do středu malého vápna a veterán Campbell nedal gólmanovi Heltonovi šanci. Rosický vzápětí mohl skóre otočit, ale Helton jeho střelu z dálky skvěle vyrazil na roh.

V 50. minutě se Rosický, který odehrál téměř sedmdesát minut, prodral do vápna a po zákroku na něj se hosté dožadovali penalty, ale sudí Hansson nezapískal. Naopak na druhé straně přišli domácí lacino i ke druhému gólu.

Campbell zahrál zbytečně malou domů, kterou Fabianski chytil do rukou, a přišel trestný kop. Ten hráči Porta rozehráli bleskově a Falcao střelou do prázdné branky bez problémů vrátil domácím vedení.

Fiorentina vsadila v Mnichově především na zabezpečenou obranu a čekala na chybu soupeře. A německý celek si s tím překvapivě nevěděl rady. Domácí se prosadili až v nastaveném čase první půle, kdy pokutový kop proměnil Robben.

V 50. minutě po rohu Marchionniho zmrazil domácí diváky Kröldrup, jenže nerozhodný stav Fiorentina neudržela. Vítězství darovali domácím rozhodčí, když branka střídajícího Kloseho v 89. minutě padla z jasného ofsajdu.

***

Liga mistrů Středeční zápasy osmifinále

Bayern Mnichov – Fiorentina 2:1 Branky: 45+2. Robben z pen., 89. Klose – 50. Kröldrup. Rozhodčí: Övrebö (Nor.). ČK: 73. Gobbi (Fiorentina). Diváci: 66 000.

FC Porto – Arsenal 2:1 Branky: 11. Varela, 51. Falcao – 18. Campbell. Rozhodčí: Hansson (Švéd.). Diváci: 51 000.