Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Art phone = budky s nápadem

Česko

PRAHA Na procházce letní Kampou kolemjdoucí zaujmou bizarní telefonní budky. Komunikační přístroj připomínají pouze tvarem skeletu. Je jich sedmnáct a jsou součástí výstavy nazvané Art phone, která má především podpořit Sdružení Linky bezpečí, sloužící dětem a mladým lidem v tíživé situaci.

Začínající i již známí umělci vybraní Galerií Václava Špály přetvořili telefonní budky na umělecká díla, která budou na Kampě vystavena do 25. srpna. Současně však již probíhá jejich dražba a to na internetovém portálu www.aukro.cz, kde jsou v nabídce dvě budky. Další se budu dražit na stránkách www.aukce.linkabezpeci.cz.

Kasička, malá hájovna nebo třeba bunkr Jedna z telefonních budek má charitativní poslání již sama o sobě, neboť je v ní umístěna kasička a po skončení výstavy bude jako kasička sloužit i nadále návštěvníkům O2 Areny. Budky, z nichž některé více, jiné méně změnily svoji tvář, jsou především nevšedními artefakty. Umělci na proměně budek pracovali jeden měsíc ve skladu na nádraží Bubny, který jim sloužil jako ateliér. Různorodá kolekce odráží originalitu nápadu každého z autorů. Mezi rarity, které zaujmou nejvíce, patří budka nazvaná Myslivecká autorky Pauliny Skavové, která všední předmět přetvořila v minihájovnu.

Jan Kaláb přeplnil svou budku obřími písmeny, která vylézají rozbitými okny. Označil ji jako Obsazeno. Budka Ekologická Jana Fabiána je zase naplněna kompostem. Tak zvaná Polstrovaná budka Mariany Jůdové svítí jedovatou fialovou barvou a zabývá se komfortem interiéru. Martin Kocourek zase přeměnil budku v bunkr a pojmenoval ji Vojenská. Původně prý autor zamýšlel předělat telefonní budku na atrapu suchého záchodu. „Nakonec mne napadl bunkr. Je to symbolická věc, budka jako místo, kde člověk hledá bezpečí,“ uvedl na vysvětlenou. Pomíjivost současných technologií Nápad ztotožnit se s přírodou měla skupina Pode Bal, která původní telefonní budku rozebrala a znovu ji pak sestavila kolem stromu, který z ní nyní vyrůstá. „Instalace odkazuje i na pomíjivost našich technologií a jejich závislost na energetických zdrojích,“ tvrdí Pode Bal.

Záměrem akce je vzbudit zájem a pomoci. O to první se oslovení umělci postarali dostatečně, druhé záleží již na reakci veřejnosti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat