Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Asad má situaci pevně v rukou. Zatím

Česko

Syrský prezident se opírá o několik mocenských pilířů. Jádrem jeho moci jsou rodinné vazby a bezpečnostní složky. DAMAŠEK/PRAHA Ústřední politickou postavou v Sýrii je bezpochyby prezident Bašár Asad, který stojí na vrcholu tamní mocenské pyramidy. Pod ním přitom funguje zaběhnutý systém, jehož cílem je umožnit Asadovi relativně bezproblémové neomezené vládnutí. Nejvyšší funkci ve státě Bašár Asad převzal po smrti svého otce Háfize v roce 2000. Háfizova vláda byla postavená na kultu osobnosti, avšak i Bašár po určitém období rozkoukávání dokázal v Sýrii umně prosadit svou osobní autoritu.

Při udržování moci se Asad nyní opírá o několik pilířů. Širokou mocenskou základnu pro něj představuje náboženská komunita alávitů. Ta je sice menšinová oproti v Sýrii většinovým sunnitům, avšak patří k ní i Asadova rodina.

Vnější oporu režimu pak zajišťuje vládní socialistická strana Baas, která byla rovněž pevnou součástí režimu Háfize Asada. Primát ve státních orgánech strany Baas vyplývá i ze syrské ústavy. Ostatní menší strany pak tvoří pouze jakýsi doplněk. Skutečné jádro Asadovy moci ale pramení z rodiny a okruhu nejbližších věrných. Klíčovými postavami jsou Bašárův bratr Máhir, který vede republikánskou gardu. Dále jde podle časopisu Time třeba o prezidentova švagra Ásifa Šaukata, který má vysoký post ve vedení syrské armády.

Vlivnou pozici zastává také prezidentův bratranec a oligarcha Ramí Machlúf, jehož obchodní zájmy se dotýkají velké částí společnosti. Machlúf kontroluje například mobilního operátora Syriatel. Podle agentur ale obchoduje i v letecké branži a vydělává také například na bezcelních obchodech.

Asad stejně jako další blízkovýchodní diktátoři svou moc zakládá na rozsáhlém bezpečnostním aparátu. K potlačení nynějších nepokojů Asad používal armádu i policii. Významnou roli hrají rovněž zpravodajské služby. O represivnosti jeho režimu vypovídá i to, že podle údajů z minulého roku ve vězení sedělo několik tisíc politických vězňů.

Z výše popsaného by se mohlo zdát, že Asad má situaci pevně v rukou. Jenže se skutečně může jednat pouze o zdání. Někteří pozorovatelé hovoří o tom, že se Asad nachází v pasti. „Pokud nabídne méně (ústupků), bude přibývat protestujících. Pokud jich nabídne více, tím rychleji režim změní svou diktátorskou podstatu. A to by byl jeho konec,“ podotkl Bilál Saáb, blízkovýchodní expert z Marylandské univerzity.

***

Bašár Asad * Syrský prezident Bašár Asad (45) nejvyšší post v zemi převzal po svém otci Háfizovi v roce 2000. V prezidentském referendu tehdy získal 97,27 procenta hlasů. * I když Bašár Asad třeba z ekonomického pohledu syrský režim liberalizoval, tajné služby mají v Sýrii stále velké slovo.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.