Při udržování moci se Asad nyní opírá o několik pilířů. Širokou mocenskou základnu pro něj představuje náboženská komunita alávitů. Ta je sice menšinová oproti v Sýrii většinovým sunnitům, avšak patří k ní i Asadova rodina.
Vnější oporu režimu pak zajišťuje vládní socialistická strana Baas, která byla rovněž pevnou součástí režimu Háfize Asada. Primát ve státních orgánech strany Baas vyplývá i ze syrské ústavy. Ostatní menší strany pak tvoří pouze jakýsi doplněk. Skutečné jádro Asadovy moci ale pramení z rodiny a okruhu nejbližších věrných. Klíčovými postavami jsou Bašárův bratr Máhir, který vede republikánskou gardu. Dále jde podle časopisu Time třeba o prezidentova švagra Ásifa Šaukata, který má vysoký post ve vedení syrské armády.
Vlivnou pozici zastává také prezidentův bratranec a oligarcha Ramí Machlúf, jehož obchodní zájmy se dotýkají velké částí společnosti. Machlúf kontroluje například mobilního operátora Syriatel. Podle agentur ale obchoduje i v letecké branži a vydělává také například na bezcelních obchodech.
Asad stejně jako další blízkovýchodní diktátoři svou moc zakládá na rozsáhlém bezpečnostním aparátu. K potlačení nynějších nepokojů Asad používal armádu i policii. Významnou roli hrají rovněž zpravodajské služby. O represivnosti jeho režimu vypovídá i to, že podle údajů z minulého roku ve vězení sedělo několik tisíc politických vězňů.
Z výše popsaného by se mohlo zdát, že Asad má situaci pevně v rukou. Jenže se skutečně může jednat pouze o zdání. Někteří pozorovatelé hovoří o tom, že se Asad nachází v pasti. „Pokud nabídne méně (ústupků), bude přibývat protestujících. Pokud jich nabídne více, tím rychleji režim změní svou diktátorskou podstatu. A to by byl jeho konec,“ podotkl Bilál Saáb, blízkovýchodní expert z Marylandské univerzity.
***
Bašár Asad * Syrský prezident Bašár Asad (45) nejvyšší post v zemi převzal po svém otci Háfizovi v roce 2000. V prezidentském referendu tehdy získal 97,27 procenta hlasů. * I když Bašár Asad třeba z ekonomického pohledu syrský režim liberalizoval, tajné služby mají v Sýrii stále velké slovo.