Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Squatteři opět obsadili Miladu, zaměstnali na sto policistů

Česko

  8:27aktualizováno  18:51
PRAHA - Asi 40 lidí v noci na neděli obsadilo opuštěnou vilu Milada v Praze 8. Policie proti squatterům po půlnoci zasáhla. Do akce bylo nasazeno sto policistů a vrtulník. Na služebnách v okolí skončilo kvůli přestupku zhruba 25 z nich.

Squatteři ve vile Milada.

Ze střechy opuštěné vily Milada  slezli odpoledne už všichni squatteři, kteří budovu v noci obsadili.

Odpoledne bylo za střeše ještě šest lidí. Nejprve jich sestoupilo pět a po nějakém čase i poslední. Jsou podezřelí z přestupku, řekla policejní mluvčí Jana Rösslerová.

Zraněni jsou squatteři i policisté

S nočním zásahem pomáhali policistům hasiči, protože squatteři se v budově zabarikádovali. Policistům nadávali a házeli na ně různé předměty, uvedla policejní mluvčí. Jeden z policistů si při zákroku podle ní zlomil ruku. Kolem poledne přišly squattery na střeše podpořit asi dvě desítky lidí.

Uváděli, že policisté při zásahu utvořili "uličku jako za socialismu", ale nebylo to prý nic strašného. Dorazil i nestor českého anarchismu Jakub Polák. Skupinka se postupně rozrostla, lidé přivezli hudební aparaturu.

Produkci z parkoviště zakázal správce areálu. Lidé odvezli aparaturu na jiný pozemek, policie a zástupci městské části i na něm pouštění hudby ukončili.

Vila Milada:

Dům byl opuštěn v roce 1988. Po sametové revoluci se o pozemek, na němž vila stojí, vedl restituční spor. Nejvyšší soud rozhodl, že jeho vlastníkem zůstává stát. Objekt tak zůstal ministerstvu školství.

Vilu obepínají policejní pásky. Squatteři na sebe občas pokřikují. Na místě jsou také strážníci a záchranná služba. Zatím poslední, kdo střechu opustil, byl dnes odpoledne podle Rösslerové slovenský občan; stejně jako ostatní squatteři je podezřelý z přestupku, navíc prý neměl doklady a musel na cizineckou policii.

Vila Milada se nachází v pražské Troji

Vila Milada se nachází v pražské Troji

Squatteři měli v sobotu večer u Milady happening a koncert. Připomínali si tři roky od doby, kdy byl tento poslední pražský dlouhodobě obývaný squat policejně vyklizen. Chátrající objekt se nachází na pomezí Troje a Holešovic v blízkosti mimoúrovňové křižovatky Pelc-Tyrolka. Patří ministerstvu školství, jemu se roky nedaří objekt prvorepublikové vily zrekonstruovat a najít pro něj smysluplné využití.

Vila byla opuštěna v roce 1988. O deset let později se do domu nastěhovali squatteři. Pořádali zde koncerty či protirasistické festivaly, okolní obyvatelé si však stěžovali na hluk a nepořádek. Policie a správce domu, kterým byl Ústav pro informace ve vzdělávání, se několikrát pokoušeli objekt vyklidit. Poslední velká akce proti squatterům byla v Miladě v červnu 2009.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Které lokality si squatteři oblíbili?

Apolinářská ulice a ulice Na Slupi v Praze 2 - Do opuštěného objektu bývalých lázní vnikli squatteři v září 2009. Údajně jej obsadili jako náhradu za vilu Milada, kterou museli opustit. V budově strávili noc, poté je zadržela policie. Loni úředníci Prahy 2 rozhodli, že squatteři nespáchali ani přestupek a nebudou potrestáni. Prvoinstanční soud jim přitom udělil podmíněné tresty a obecně prospěšné práce. Odvolací soud ale verdikt zrušil a případ postoupil Praze 2.

Buďánka v Praze 5 - Někdejší kolonii dělnických domků obsadili squatteři na jaře 1991. Začátkem roku 1992 policie domy vyklidila, většina lidí se přesunula do squatu Sochorka. V pozdějších letech ale zanedbané domky squatteři znovu obývali. V roce 1997 přešla Buďánka do správy Prahy 5, která plánovala její obnovu. Osada byla v 90. letech vyhlášena památkovou zónou, žádný z domů ale nebyl prohlášen památkou. Většina objektů byla kvůli špatnému stavu zbourána.

Cibulka v Praze 5 - Neudržovaný statek v Košířích byl podle squatterů již od 90. let centrem alternativní kultury. V roce 2008 se pokusila o jeho oživení skupina lidí, která zde připravovala se souhlasem majitele kulturní projekty. Jejich záměr ale ukončila policie. Squatteři se s policisty střetli v listopadu 2008, když policie kvůli snaze dopadnout pachatele loupeže prohledávala usedlost. Squatteři se do Cibulky vrátili, policie proti nim zasáhla i letos v květnu.

Ladronka v Praze 6 - Statek ze 17. století obsadila skupina lidí v září 1993 a založila nadaci Ladronka, která se zde snažila vybudovat tzv. autonomní sociálně-kulturní centrum. Po několika pokusech policie o vyklizení objektu v roce 1996 uznal magistrát obyvatele squatu za rovnocenné partnery pro jednání. V listopadu 2000 však policie squattery vystěhovala. Na tři stovky příznivců Ladronky pak v prosinci protestovaly na Mariánském náměstí a pochodovaly Prahou. V roce 2005 v Ladronce vznikl veřejný sportovně-rekreační areál.

Sochorka v Praze 7 - Squat v ulici pplk. Sochora v Holešovicích vznikl začátkem roku 1992. Pořádaly se tady výstavy, koncerty či přednášky. Komunitu několikrát napadli skinheadi a často se o ni zajímala policie. V domě, který squatteři opustili na podzim 1997, byl po rekonstrukci otevřen domov pro rodiny s dětmi.

Vila Milada v Praze 8 - Prvorepubliková vila na rozhraní Troje a Holešovic byla opuštěna v roce 1988 (je v majetku státu, respektive ministerstva školství). V květnu 1998 se do domu nastěhovali squatteři, kteří zde pořádali koncerty či protirasistické festivaly. Policie a správce domu se několikrát pokoušeli objekt vyklidit. Velkou akci podnikli v říjnu 1998, na podporu squatterů se demonstrovalo v centru města. Koncem června 2009 nechal správce objektu vilu vyklidit. Squatterům poté zprostředkoval nové ubytování tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb v soukromém domě v Truhlářské ulici. V noci na dnešek opuštěnou Miladu squatteři znovu obsadili.

Zenklova ulice v Praze 8 - Squat vznikl v roce 1997, v témže roce jej policie vyklidila. Během zásahu se squatteři zabarikádovali a několik z nich se uchýlilo na střechu. Původně vyhrožovali i sebevražedným skokem, nakonec se vzdali a byli zadrženi policií.

Zlatá loď v Praze 1 - Obsazení budovy "Zlatá loď" v historické části města v roce 1990 je označováno za první pražský squat. Obývali jej převážně studenti, umělci a několik rodin s dětmi. Objekt byl vyklizen v květnu 1994 policií.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat