6. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Asistenti poslanců a senátorů? Typický model švarc systému

Změny v Zákoníku práce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Změny v Zákoníku práce - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Je to kuriózní rozpor: politici loni prosadili novelu zákona o zaměstnanosti, která má potírat tzv. švarc systém. Tedy zaměstnávání na živnostenský list, při němž státní kasa přichází o nemalé peníze.

Přitom právě u zákonodárců lze nalézt jeden z nejtypičtějších příkladů takového obcházení pracovněprávních předpisů. Poslanci i senátoři na takovém základu angažují své asistenty.

Pokuty za práci načerno

  • Pokuta za nelegální práci pro zaměstnavatele začíná nově na hranici 250 tisíc korun a může dosáhnout až 10 milionů.
  • Inspektoři ohlásili, že chystají po Česku 200 tisíc kontrol. Nevylučují ani kontrolu ve sněmovně či Senátu.
  • Politici proto přemýšlejí, jak praxi změnit. Nabízí se idea superplatu.

„Ukážou-li se závažné důvody, kontrolu tam provedeme,“ potvrzuje pro LN generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn.

Vedení sněmovny namítá, že ani nyní švarc systém netoleruje. „Asistenti činnost vykonávají na základě zadání poslance, smlouva neobsahuje místo výkonu práce a trvá jen po dobu mandátu,“ vzkázal LN vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr. Jenže takový výklad právní experti, které LN oslovily, odmítají.

ČTĚTE TAKÉ:

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.