4. prosince 2017 16:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemocnice nesouhlasí s návrhem budoucího ministra zdravotnictví Vojtěcha na rušení lůžek

Adam Vojtěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Vojtěch. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Asociace českých a moravských nemocnic nesouhlasí s návrhem budoucího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) na omezení počtu lůžek. Je nepromyšlené a netaktické, uvedla v pondělí v tiskové zprávě. Vojtěch sdělil, že nechce nemocnice rušit ani destabilizovat, jen je přizpůsobit potřebám pacientů.

Kandidát na ministra v neděli serveru Seznam.cz řekl, že nemocnice musejí pro získání paušální platby od zdravotní pojišťovny vykázat určité počty pacientů. Kvůli tomu jsou podle něj lidé možná i nadbytečně hospitalizováni.

„Doufám, že jeho návrhy nepovedou ke znejistění obyvatel řady regionů, pacientů i personálu menších nemocnic a k destabilizaci těchto nemocnic,“ uvedl předseda asociace, která zastupuje zejména menší zařízení, Stanislav Fiala.

Z nemocnic ambulance a polikliniky

Akutních lůžek je podle Vojtěcha nadbytek, některé menší nemocnice by se tak mohly transformovat na ambulance a polikliniky. Lůžka by také bylo možné změnit na lůžka následné péče pro chronicky nemocné.

Menší nemocnice by se podle něj mohly zaměřit na jednodenní chirurgii. „Otázka nastavení sítě nemocnic je však v kompetenci zdravotních pojišťoven,“ řekl.

Nyní je v Česku asi 150 nemocnic. Na konci roku 2015 měly asi 48 500 lůžek. Od roku 2008 jejich počet klesl o téměř 15.000. Pro akutní péči bylo na konci roku 2015 vyčleněno asi 40.000 lůžek, za sedm let jich ubylo téměř o čtvrtinu.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky loni bylo hospitalizací více než 2,2 milionu, na lůžku skončilo 1,47 milionu pacientů. Lidé pobývali v nemocnicích v průměru 6,2 dne. Od roku 1992 klesla doba pobytu v nemocnici téměř o polovinu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz