5. srpna 2013 12:36, aktualizováno  15:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Asociace krajů podpořila Rusnokovu vládu. Proti byl jen Hudeček

Prezident Miloš Zeman 10. 7. jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman 10. 7. jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka. | foto: Lidové noviny

PRAHA Asociace krajů ČR dnes podpořila vyjádření důvěry vládě Jiřího Rusnoka. Žádá všechny strany a poslance, aby pro ni hlasovali.

Pro usnesení se ze 14 hejtmanů vyslovilo 12 - všichni za ČSSD a jeden za KSČM, tedy ze stran, které podporu Rusnokovu úřednickému kabinetu zvažují. Primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09) byl proti, liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) nehlasoval. Již dříve dal ale najevo svůj nesouhlas.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vnímám hejtmanskou podporu vládě Jiřího Rusnoka jako krok v zájmu České republiky a jejích obyvatel," uvedl šéf asociace a statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek. Rusnokův kabinet je podle něj pro kraje mnohem lepším partnerem pro spolupráci než bývalá pravicová vláda ODS, TOP 09 a LIDEM. O tom jsou přesvědčeni také místopředsedové Asociace krajů Jiří Zimola a Milan Chovanec, kteří dnes Haška na tiskovou konferenci doprovodili.

Kraje se i jejich hlasy vyslovily proti "prodlužování morální, ekonomické i politické krize" země a pro Rusnokovu vládu. Hašek se ještě dnes odpoledne jménem hejtmanů obrátí dopisem na všechny parlamentní strany a nezařazené poslance, aby je vyzval k podpoře úřednického kabinetu. Osobně prý hlasy pro Rusnoka hejtmani shánět nehodlají.

Usnesení hejtmanů již v pátek odmítl Půta, který Haška obvinil z politizace krajské asociace, což je podle něj proti jejím stanovám. Hlasování se však nezúčastnil. Aktivně dal svůj odpor najevo Hudeček, podle něhož jde o boj o moc, nikoliv o dobro krajů. Hašek takové názory odmítl, kraje by se podle něj měly vyjadřovat k zásadním otázkám země.

Dnes také řekl, že si neumí představit, že by ČSSD při hlasování o důvěře pro Rusnoka odešla ze Sněmovny, jak chce navrhnout její předseda Bohuslav Sobotka. Podle Haška je třeba jasně říci ano, nebo ne, nikoliv se chovat jako "chytrá horákyně". Sobotka reagoval prohlášením, že Česko potřebuje vládu, která má sílu prosadit změny, což podle něj Rusnokův kabinet není. Rozkol mezi předsedou a místopředsedou nejsilnější sněmovní strany tak trvá.

ODS: Hašek zneužívá Asociaci krajů

Takové přesvědčení v pondělí vyjádřila i ODS. "Michal Hašek proměňuje Asociaci krajů z nepolitické organizace do platformy pro hlásání svých vlastních postojů a názorů ve vrcholícím vnitrostranickém souboji o vedení ČSSD," uvedl v prohlášení místopředseda občanských demokratů a předseda Stínové asociace krajů ČR Jiří Pospíšil. Hašek podle něj výzvou, kterou podpořili sociální demokraté a komunista, ukázal, že hradní vláda chce prosazovat socialistickou politiku SPOZ, ČSSD a komunistů.

Předsednictvo sociální demokracie rozhodne o postoji strany k podpoře vlády Jiřího Rusnoka v úterý.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.