Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Astarloza vyhrál na Tour první etapu v kariéře

Česko

BOURG-SAINT-MAURICE Španěl Mikel Astarloza vyhrál 16. etapu cyklistického závodu Tour de France, která měřila 160 kilometrů a vedla třemi zeměmi přes dvě náročná stoupání. Žlutý trikot vedoucího jezdce si udržel jeho krajan Alberto Contador, který dojel minutu po vítězi s početnou skupinou.

Ve skupině favoritů nechyběl ani český jezdec Roman Kreuziger, který dokončil etapu osmnáctý a v průběžném pořadí se přiblížil elitní desítce, protože se posunul ze 16. na 12. místo. „Jsem spokojený, protože po dni volna se většinou necítím úplně v pohodě,“ řekl Kreuziger. Astarloza (29) dosáhl svého premiérového etapového vítězství na Tour. Jezdec stáje Euskadi Euskaltel ujel soupeřům v šestičlenné skupině asi dva kilometry před cílem. „Měl jsem štěstí, že jsem projel cílem sám. Jsem komplexní jezdec, ale nemám dobrý sprint,“ řekl v cíli a nadšeně dodal: „Je to super den!“

V souboji o průběžné vedení se zdálo, že Contador opět navýší svůj náskok před Armstrongem. Američan při stoupání na vrchol Malý svatý Bernard ztrácel na týmového kolegu už přes půl minuty. Sedminásobný vítěz Tour de France Armstrong se ale dokázal dva kilometry před vrcholem dotáhnout zpět do skupiny.

Závod skončil pro Voigta, v prudkém sjezdu upadl „Jel jsem si svoje tempo a znovu to dotáhl. Cítil jsem se lépe než v neděli,“ řekl Američan, který právě v neděli nabral na Contadora současnou ztrátu přes půldruhé minuty.

S Armstrongem se na Contadora dotáhl také třiadvacetiletý Kreuziger. Díky tomu ztrácí na Španěla stále 4:40, ale na desítku, v které by chtěl skončit, jen 41 sekund.

Závod skončil pro Němce Jense Voigta, který etapu nedokončil kvůli těžkému pádu zhruba 25 kilometrů před cílem. Při jednom z prudkých sjezdů najel na nerovnost, ve vysoké rychlosti spadl, a ještě jej málem přejel doprovodný motocykl. Jezdec stáje Saxo Bank byl převezen do nemocnice v cílovém městě Bourg-Saint-Maurice, rozsah jeho zranění lékaři určili až večer, po pádu byl ale při vědomí.

„Je jasné, že je těžce zraněný, ale je při vědomí a schopen se hýbat,“ řekl Bjarne Riis, šéf týmu Saxo Bank. Lékař Tour ale konstatoval, že Voigt při pádu přece jen krátce ztratil vědomí.

Dnes je na programu královská alpská etapa o délce 169,5 km. Na trase z Bourg-Saint-Maurice do Le Grand-Bornand absolvuje peloton čtyři stoupání na vrcholy první kategorie.

Výsledky – 16. etapa (160 km): 1. Astarloza (Šp.) 4:14:20, 2. Casar, 3. Fedrigo (oba Fr.), 4. Roche (Ir.), 5. Van den Broeck (Belg.), 6. Moinard (Fr.) všichni -6, 7. Pellizotti (It.), 8. Goubert oba -11, 9. Moreau (oba Fr.), 10. Contador (Šp.), ...18. KREUZIGER všichni -59.

Průběžné pořadí: 1. Contador 67:33:15 hod., 2. Armstrong (USA) -1:37, 3. Wiggins (Brit.) -1:46, 4. Klöden (Něm.) -2:17, 5. A. Schleck (Luc.) -2:26, 6. Nibali (It.) -2:51, 7. Le Mevel (Fr.) -3:09, 8. F. Schleck (Luc.) -3:25, 9. Sastre (Šp.) -3:52, 10. Vande Velde (USA) -3:59, ...12. KREUZIGER -4:40.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...