Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Astronautalis se vylodí v Česku

Česko

Nevšední a hodně zajímavé vystoupení čeká ve čtvrtek 3. září Prahu. Americký projekt Astronautalis zdařile spojuje světy, které jsou si na první pohled zcela cizí.

Pod uměleckým pseudonymem Astronautalis se skrývá Andy Bothwell, rodák z floridského Jacksonvillu, který momentálně žije v Seattlu. Tomu se se spolupracovníky podařilo vytvořit zcela originální, temné a novátorské pojetí hip-hopu, který skloubil s vlivy v tomto žánru zatím nezvyklými. Vedle nápaditých rytmů a rapování se totiž nebojí nejen ostrých rockových kytar, ale například ani psychedelického folku. Výsledná směs nezní ani nezasvěceným nijak nepřístupně a české publikum se s ní ve čtvrtek poprvé seznámí v pražském klubu 007 na Strahově.

Základ koncertního repertoáru vychází z loňského alba Pomegranate, vydaného na malé značce Eyeball Records, v produkci Johna Congletona z – i u nás známých – alternativně-rockových The Paper Chase. To je Bothwellovým třetím dlouhohrajícím počinem, kromě debutu You and Yer Good Ideas z roku 2003 a tři roky staré dvojky The Mighty Ocean & Nine Dark Theaters má ještě na kontě několik dalších EP.

Hip-hop, tak jak ho deska Pomegranate předkládá, rozhodně není čímsi stravitelným jen pro skalní milovníky žánru. Přináší řadu podmanivých melodií, které se při několikátém poslechu stanou prudce návykovými a nepostrádají až hitové tendence. Balancuje se v nich na hraně mezi alternativou a mainstreamem, svými zvraty a destrukcí stereotypů mohou leckoho až iritovat. Bothwell nemá ovšem ani nejmenší potřebu šokovat, i ty zdánlivě nespojitelné prvky tu plynou zcela přirozeně a zapadají do sebe, jako by to takto bylo zvykem odjakživa. Přesto najít něco podobného, k čemu by nahrávku bylo možno jen přirovnat, rozhodně není snadné. Vševypovídající je moment, kdy ji jedna z recenzí charakterizuje jako „cosi mezi Beckem a The Streets“.

Křehce i divoce Andy Bothwell, který se podle videí dostupných na síti dokáže na pódiu chovat až psychopaticky zběsile a návštěvníky koncertu provokuje k bouřlivým reakcím, si klidně na nahrávku dovolí zařadit až šansonově intimní baladu nebo křehký melancholický duet se zpěvačkou Sarah Jaffeovou, aby o kousek dál zuřivě rapoval do agresivního základu. A vše do sebe pasuje – track s tříminutovým tichem není výjimkou. Když pak ve skladbě An Episode Of Sparrows nechá vzpomenout na sólové počiny někdejšího kytaristy Pink Floyd Syda Barretta a nabídne tak návrat do přelomu šedesátých a sedmdesátých let, už ani nikoho nenapadne se divit.

Před Astronautalis se na Strahově ve čtvrtek představí Sporto, kteří opět probudí temné síly zachycené na jejich letošním, vynikajícím albu More. O pár dní později, 8. září, zahrají Astronautalis i v Brně v prostoru Skleněná louka, kde je doprovodí domácí projekty Aran Epochal a Bonus.

Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...