Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: ‚Ať Babiš podá demisi‘. V Česku se demonstrovalo proti premiérovi

Česko

  17:04aktualizováno  21:22
PRAHA - Česko má za sebou první ze dvou velkých demonstrací namířených proti současnému dění kolem trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. Zejména v souvislosti s výpovědí pro televizi Seznam Zprávy jeho syna obviněného v kauze Čapí hnízdo. Demonstrace proběhla v Praze od sedmi hodin na Václavském náměstí a účastnily se ji tisíce lidí. Další protesty se pak odehrají v sobotu na výročí 17. listopadu. Protesty se prostřednictvím internetu svolávají i do Brna.

„Demisi“ a „odstup“ jsou slova, která se na transparentech objevovala nejčastěji. foto:  Petr Topič, MAFRA

Ve čtvrtek od sedmi hodin večer vyšli do ulic nespokojení občané poprvé. Kvůli očekávané vysoké účasti se přesunula demonstrace s názvem „Požadujeme demisi premiéra“ z původně avizovaného Malostranského náměstí na Václavské náměstí.

„Vzhledem k počtu nahlášených účastníků, a po komunikaci s městem, jsme museli demonstraci přesunout na Václavské náměstí.“ upozornil za organizátory akce svolané především přes Facebook Michal Vožda ze skupiny AUVA.

K Opletalově ulici bylo v první hodině prostranství hustě zaplněno, protestující stáli i ve značné části horní poloviny náměstí. Jeden z pořadatelů na demonstraci řekl, že skupina AUVA plánuje další protest na Malostranském náměstí v den jednání o nedůvěře vládě ANO a ČSSD.

15.listopadu 2018 v 19:16, příspěvek archivován: 15.listopadu 2018 v 19:54

“Demisi, demisi!” provolávají řečníci z pódia na Václavském námestí, kde se koná demonstrace proti Babišovi. Ten ale odmítá vyvodit politickou zodpovědnost, ačkoli z něj současná kauza dělá snadno vydíratelného premiéra s ostudou v zahraničí.

‚Děsivé svědectví‘

Demonstranti na Václavském náměstí.
Tisíce lidí volá po demisi vlády.

Tématem demonstrace bylo „děsivé svědectví Andreje Babiše juniora, únos Andreje Babiše mladšího na Krym, prohlášení za neschopného vypovídat a uklizení syna našeho premiéra“. 

Organizační tým zmínil ještě jeden důvod ke svolání mohutného protestu v ulicích. „Jsme civilizovaná země? Jsme stále ještě právní stát? Kam až musíme klesnout? Proč policie případ únosu AB ml. (Andreje Babiše ml. – pozn. red.) odložila, že nedošlo k trestnému činu? Kdo hlídá hlídače? Co všechno AB budeme muset ještě tolerovat? Kam až je ochotný zajít? Za jakou cenu? A proč? Co si asi myslí jeho další tři děti, když tohle vidí? Chápou, že může dojít i na ně?“

Lidé drželi transparenty s nápisy jako „Nechci z ČR Rusko, Babiš ven“, „Andrej = Krim“ nebo „Uklid(n)íme vaše děti“ s fotografií lékařky Dity Protopopové, který má evokovat volební transparent hnutí ANO. K vidění byly vlajky České republiky i Evropské unie, někteří demonstranti měli píšťalky. Na začátku protestu lidé hlasitě skandovali „Demisi!“, později zněla hesla jako „Není nám to jedno!“ nebo „Máme toho dost!“ „Sešli jsme se, protože jsme už hodně naštvaní. Máme dojem, že situace v naší zemi v politické sféře je někde, kde by neměla být,“ řekla krátce před zahájením demonstrace spoluzakladatelka skupiny AUVA Veronika Ševčíková.

Akce 17. listopadu

Podle odhadu ČTK se demonstrace zúčastnilo až 5000 lidí Na improvizovaném pódiu s nápisem „Jedině demisi!“ vystoupil například poslanec Miroslav Kalousek z opoziční TOP 09. „Příběh předsedy vlády připomíná lacinou béčkovou gangsterku. Bohužel to není film, ale realita, která rozežírá stát jako rakovinu. Teď nejde o nic menšího než o principy právního státu,“ řekl.

„Chtěl bych vám poděkovat, že vám není jedno, co se v České republice děje a jaký příklad dává Andrej Babiš celému národu, jakým způsobem pohrdá spravedlivým procesem a spravedlností v České republice,“ řekl poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL). Senátor Václav Hampl (za KDU-ČSL) připomněl, že horní komora dnes označila za nepřijatelné, aby premiér s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je trestně stíhán kvůli dotačnímu podvodu.

Před davy měli krátký proslov také politici Jiří Pospíšil (TOP 09) či Miroslava Němcová (ODS), ale také například Bohumír Rada, jenž vedl spory s Agrofertem, který dříve Babiš vlastnil a nyní jej spravují svěřenské fondy, Mikuláš Minář ze spolku Milion chvilek pro demokracii nebo Varhan Orchestrovič Bauer, jehož verze české hymny zazněla. O hudební program se jinak postaral Ziggy Horváth.

Také v sobotu, v den připomínky výročí pádu komunistického režimu, se uskuteční protestní akce. A to hned dvě. Jednu bude mít pod kuratelou spolek Milion chvilek pro demokracii, který má na svém pomyslném kontě už řádku demonstrací. Aktuální událost s názvem „Demisi!“ na Facebooku pak uvádí slovy: „Události zašly příliš daleko. Chceme demisi trestně stíhaného premiéra!“

Protestní pochod Prahou začne v sobotu 17. listopadu v půl třetí na Hradčanském náměstí. Odtud půjdou, jak tvrdí organizátoři, desetitisíce lidí přes Národní třídu na Staroměstské náměstí, kde od 16 hodin začne „živelná demonstrace“. „Chceme žít v normálním slušném státě, ne v Palermu. Chceme slušné Česko. A chceme demisi! Přijďte dát najevo svůj názor. Bez nás totiž skutečná změna nikdy nenastane!“ píše tým.

Další protest je plánovaný taktéž na 17. listopadu. Tentokrát na Národní třídu. Akci s názvem „StB na Národní třídě nechceme! (klidný protest)“ by měla začít dle plánů v půl osmé ráno na Národné tříde v Praze.

Anotace zní: „Předchozí 2 roky se 17. listopadu estébákovi Burešovi bohužel povedlo svou přítomností znesvětit Národní třídu, letos proto uděláme pokojné pietní shromáždění v podobě živého řetězu, aby už to nemorální spolupracovníky zločinného totalitního režimu nikdy nenapadlo pokoušet se něco podobného zopakovat. Píšťalky pochopitelně s sebou.“

Protest pořádá společně hned několik spolků. Jmenovitě jde: Prezidenti ČR, Jsme pro postavení komunistů mimo zákon (my skutečně), Mladí Demokraté, Proti projevům nenávisti, Společně to dáme, Společně to dáme - Zlínský kraj, Kaputin - Demokraté, zastavme Putina, Rebelové české politiky, PROČ? PROTO, Politika a Svědomí, Výzva lidem dobré vůle, Open Doors, 5 rizikových faktorů AB - bude hůř?, Manipulátoři.cz a Ziggy Horváth - ofišl pejč.

Brněnský protest

Protesty ale zažijí vedle metropole i jiná místa v Česku. Například na sobotu je už avizovaná akce v Brně na Malinovského náměstí. Od půl druhé začne akce spolku Milion chvilek pro demokracii v součinnosti s organizací Společně Brno“. Demonstrace „Konec vlády jednoho muže – Brno“ zve účastníky slovy o „trestně stíhaném agentovi StB“.

„Není v pořádku, aby nám vládl trestně stíhaný agent StB, kterého se týká stále více nevyřešených kauz. Podezření z neoprávněného čerpání desítek milionů, maření vyšetřování, křivé přísahy na zdraví svých dětí,.. Podporujeme snahu opozičních stran vyvolat hlasování o nedůvěře vlády. Apelujeme na ČSSD, aby vzali rozum hrsti, udělejte státnické gesto! Jde o brněnský krátký symbolický happening. Na tuto sobotu spadá již hodně akcí, proto volba odpolední hodiny konání akce. Následovat bude Sedmnáctý listopad - Výstava a debata. Místo sešlosti bude upřesněno,“ stojí na Facebooku.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat