Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ať expremiér Sobotka popíše vztah s advokátem Pokorným, chce po soudu novinář Best

Česko

  5:00
PRAHA - Bude muset bývalý premiér Bohuslav Sobotka před soudem dokládat svůj vztah s advokátem Radkem Pokorným, který roky bývá označován za jeho blízkého spolupracovníka? I na to může dojít ve sporu mezi zmíněným advokátem a nezávislým publicistou amerického původu Erikem Bestem. Předmětem sváru je článek, v němž novinář nařkl Pokorného z pokoutního ovlivnění tendru na zajištění mýtného systému.

Bohuslav Sobotka. foto: MAFRA

Bestův advokát Ivan Houfek je připravený navrhnout, aby před soudem doložila pravdivost faktů v napadeném článku řada svědků. Nejprominentnějším z nich je bezpochyby předposlední premiér Bohuslav Sobotka, kterého s Pokorným pojí dlouholeté přátelství. Jeden z nejvlivnějších tuzemských právníků navíc platí za člověka, jemuž bývalý ministerský předseda naslouchal nejvíce.

„Určitá pasáž textu zmiňuje vztahy mezi panem Pokorným a panem Sobotkou. A v souvislosti s objasněním jejich vztahů by bylo nejlépe, kdyby se vyjádřili oba dva,“ sdělil serveru Lidovky.cz Bestův právní zástupce Ivan Houfek. Zda by v takové věci byl Sobotka ochotný v soudní síni přiblížit vazbu na svého souputníka, není jasné. Expremiér na dotaz serveru Lidovky.cz neodpověděl.

Premiér, kterého všichni přeřvali. Sobotka doplatil na své okolí a povahu

Advokát je rovněž připravený soud vyzvat, aby do ohrádky pro svědky přivedl dalšího expremiéra Jiřího Paroubka, ministra dopravy Dana Ťoka či předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje. „Lidé, kteří věřili, že se svět nikdy nezmění, jsou teď vlečeni změtí událostí. Vůbec poprvé se bude před soudem otevřeně mluvit o zákulisních praktikách posledních 15 let,“ uvedl k tomu Best.

Rozbuškou k soudnímu sporu se stal jeho článek z 26. října loňského roku. Podle hlavního sdělení textu Pokorný dramaticky zasáhl do soutěže na výběr mýtného systému. Podle Besta se měl na podnět firmy Kapsch s šéfem ÚOHS Rafajem domluvit na zrušení tendru. Společnost Kapsch dosud systém provozuje. Advokát se tomuto tvrzení nejprve bránil na sociálních sítích, později sáhl k předžalobní výzvě a nakonec pohnal Besta k soudu.

‚Slušní novináři kolem horké kaše nechodí‘

„Požádali jsme pana Besta, aby napravil lživou informaci, kterou uveřejnil. Když to neudělal, podali jsme žalobu. To je, předpokládám, normální a po právu,“ sdělil serveru Lidovky.cz Pokorný. Spor má přitom dvě linie vycházející z dvojice žalob. První kvůli článku podala Pokorného Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři. Tato linka se rozběhla uplynulou středu, kdy Městský soud v Praze začal případ projednávat.

Soudkyně Irena Karpíšková nejprve marně vyzvala strany ke smíru. Jednání poté odročila, kauza bude pokračovat v listopadu. Do té doby se má vyjasnit, zda jako svědci vystoupí navrhovaní Sobotka, Rafaj a další. Soudkyně se ve středu k podstatě žaloby nedobrala. Nedošlo ani na projednání návrhu Bestova právního zástupce, aby podání kanceláře bylo zamítnuto, jelikož předmětný článek se k ní nevztahuje. Pokorného kancelář žádá omluvu.

Erik Best Novinář amerického původu byl Milošem Zemanem vyznamenán za kritické...
Radek Pokorný ve svém voze Tesla.

Druhou linku rozvinul sám Radek Pokorný, který se rovněž brání žalobou. Projedná ji Obvodní soud pro Prahu 7, spor odstartuje 23. srpna. Advokát žádá kromě omluvy jednak osobně po Bestovi, druhak po jeho vydavatelské firmě E.S. Best finanční kompenzaci. Publicista se má za svůj text vyrovnat s Pokorným částkou 200 tisíc korun, stejný obnos pak požaduje po jeho vydavatelství.

Předmětný článek přitom zůstal na Bestově internetové platformě Fleet Sheet jen několik dní. Pokorného advokátní kancelář iniciovala předběžné opatření, jemuž soud vyhověl. Sám Best považuje spor za dobré vysvědčení své práce. „Pokud jsem svou úvahou někomu šlápl na kuří oko, splnil jsem svou novinářskou povinnost. V zemi, odkud pocházím, slušní novináři kolem horké kaše prostě nechodí,“ uvedl.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat