29. května 2008 10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Ať informace vydělávají'

Pražský radní Milan Richter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský radní Milan Richter |

PRAHA Pražskou informační službu zřejmě čekají velké změny. Podle radního Milana Richtra a ředitelky organizace Lucie Ramnebornové by měla začít vydělávat peníze. „Chceme její transformaci na akciovou společnost. Bude generovat peníze a vracet je do účelu svého zřízení,“ popisuje nejnovější plány Richter.

Pražská informační služba je zatím neziskovou organizací, které provoz z části dotuje magistrát. Ramnebornová s Richtrem chtějí tyto příspěvky zrušit. Na rozdíl od radního ale šéfka PIS hovoří o holdingu čtyř akciových společností.

Tento plán vyvolal vlnu nevole zaměstnanců. Obávají se možné neprůkaznosti hospodaření budoucího holdingu. Akciová společnost je totiž soukromý subjekt a ten ze zákona není povinen zveřejňovat informace o svém hospodaření. „Nemám k tomu co říct, nezlobte se.“ To byl jediný včerejší komentář ředitelky Ramnebornové. O mechanismu možného vzniku akciové společnosti nebo holdingu více firem se bavit nechtěla.

'Kdo si zaplatí, o tom se bude vědět'
Vyjádřit se odmítla i k atmosféře ve firmě. Přitom dvě třetiny jejích zaměstnanců podepsalo otevřený dopis magistrátu, v němž její způsob řízení ostře odsoudili. Podle 65 lidí je Lucie Ramnebornová, která je v čele od letošního března, nekompetentní osobou. A zaměstnanci mají z chystaných změn strach.

Podle Václava Novotného, který byl před Ramnebornovou v čele PIS sedmnáct let, by proměna organizace na ziskový podnik znamenala konec její objektivity v informování veřejnosti. Jinými slovy: Kdo si zaplatí, o tom se bude vědět.

Novotný si všímá i dalších rizik. „Z prostředků EU jsme dostali 40 milionů korun na pět let,“ řekl. O peníze ale žádala příspěvková organizace. „Ta transformací přestane existovat. Celou dotaci bude nová PIS muset vrátit,“ tvrdí bývalý ředitel Novotný.Návrh má ale šanci projít. „Z transformace si slibujeme lepší zisky i lepší obraz Prahy ve světě,“ řekl šéf odboru cestovního ruchu magistrátu Jan Kněžínek. „Materiál se mi líbí, uvidíme v červnu, až o něm budeme jednat,“ dodal.
Lidové noviny

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na Lidovky.cz