Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
16. července 2014 11:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ať je v kalendáři Den poslaneckých trafik, karikují aktivisté kauzu Nagyová

Trafiky časem změnily formu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trafiky časem změnily formu. | foto: Facebook Občanské sdružení Oživení

Protikorupční organizace si utahuje z kauzy Nagyová. Politikům navrhli, aby v kalendáři přibyl Den poslaneckých trafik. Nemá to být přímo státní svátek, ale významný den. Obdobně jako Den památky obětí komunistického režimu či připomínka vyhlazení Lidic.

Je to přesně rok od klíčového rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze exposlanců Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře. Jak je všeobecně známo, tímto rozsudkem byli vyjmuti z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Protikorupční organizace Oživení považuje toto datum "za natolik významné pro novodobé dějiny Česka", že žádá politiky, aby ustanovili 16. červenec jako Den poslaneckých trafik.

ČTĚTE TAKÉ:

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci bylo přitom přesvědčeno, že trojice poslanců přijala úplatek v podobě lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů. Trafiky ve státních společnostech jim podle obvinění nabízel tehdejší předseda vlády Petr Nečas (ODS).  "Lze konstatovat, že byť se takové jednání jeví jako neetické či nekorektní, je hlasování či vzdání se práva hlasovat projev poslance v souvislosti s výkonem jeho poslaneckého mandátu a je chráněn imunitou," vysvětloval přesně před rokem zlomové rozhodnutí mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Důchod pro politické invalidy

Oživení si verdikt soudu překládá následovně: Od 16. července 2013 je občanům České republiky bezpečně známo, že poslanci a senátoři mohou s mandátem od voličů volně obchodovat, aniž by se vystavovali riziku trestního stíhání. "Dnes jsme svědky řady bitev, zejména pak politických, ve kterých se poslanci často obětují pro svou stranu a utrpí přitom řadu zranění, díky kterým přichází o hlasy svých voličů. Zmiňovaní exposlanci jsou toho živým důkazem," ironizuje Martin Kameník, předseda sdružení Oživení. "Neměli bychom proto na takové politické invalidy zapomínat, protože trafiky jsou jednou z mála možností, která jim může zajistit klidný politický důchod."

Výzva - jak je patrné z ironického tónu - nemá valné šance na úspěch, připomíná ovšem i vážnou linku případu. Exposlanci se totiž dožadují milionového odškodnění za policejní popotahování. Ministerstvo spravedlnosti mezitím jejich první žádosti zamítlo. Zdůvodnění zamítnutí žádosti ČTĚTE ZDE.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!