Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ať kluci rozhodnou, zda chtějí Škrlovou vidět, říká otec

Česko

  11:25
BRNO - Ten okamžik v rodině Radka Coufala čekali, ale nepřipravovali se na něj: soud rozhodl, že první z hlavních aktérů kuřimské kauzy týrání dětí by mohl předčasně opustit vězení. Konkrétně záhadná Barbora Škrlová, která se vydávala za třináctiletou dívku Aničku a podle soudu se podílela na brutálním týrání malého Jakuba a Ondřeje.

Otec týraných chlapců Radek Coufal. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

„Nezáleží na mně, ale na klucích, jestli se s těmi lidmi případně ještě někdy budou chtít potkat. Můj názor znají,“ svěřil se LN Coufal, který si po případu vybojoval navrácení Jakuba a Ondřeje do své péče. Jeho bývalá manželka Klára byla v roce 2009 za týrání odsouzena společně se Škrlovou a dalšími čtyřmi lidmi.

„Osobně si však myslím, že v podobných případech by měli být lidé odsouzeni bez nároku na předčasné propouštění,“ dodal otec. Podobného názoru je i státní zástupce, který proti propuštění Škrlové ihned podal stížnost.

ČTĚTE VÍCE:

Ondřej nyní chodí do šesté třídy, Jakub do osmé. První kontakty se spolužáky, kteří jejich příběhy znali z televize a fotografie nahého spoutaného těla ukrytého pod schody v kuřimském domě vídali v médiích, už zůstaly kdesi dávno v jejich minulosti. „Je to za námi. Ondra dál hraje fotbal, Jakub na flétnu, jsou to normální kluci,“ popisuje otec, který se s jejich matkou rozvedl ještě před propuknutím kauzy.

Kontakt s rodinou

Děti jsou také pravidelně v kontaktu s rodiči své matky Kláry a její sestry Kateřiny, která také před dvěma lety dostala za podíl na kauze desetiletý trest. Otec přiznává, že vlastně neví, jestli si třeba s matkou a tetou někdy napsali dopis. „U mne ne, ale jestli u babičky, to také záleží na nich. Vědí, co jim kdo dělal,“ dodal.

Nynější rodina týraných chlapců nemá možnost ovlivnit eventuální podmínečné propuštění aktérů případu a také žádný z rozsudků nezahrnoval například zákaz kontaktu s dětmi. Bude tedy na členech rodiny, jak se s tím vyrovnají a jak to chlapci ponesou.

Barbora Škrlová

Psycholog Jiří Brančík připomíná, že se přiblížila pro oba chlapce zásadní chvíle. „Není asi důvod, proč by se po propuštění chtěli setkat s Barborou Škrlovou. Ale je tu samozřejmě do budoucna otázka přístupu k matce, až nebude ve vězení,“ dodal. To je podle něj velice složitá věc. „Tady už bude namístě odborná pomoc, protože matku prostě ze života vypustit nelze, ti chlapci se s tím budou muset srovnat,“ podotkl.

Stále si nosí vzpomínky i na pobyt v psích klecích

V případě obou chlapců je situace o to složitější, že před tragickými událostmi na přelomu let 2006 a 2007 o ně Klára Mauerová pečovala zřejmě bez výraznějších problémů. Týrání se podle všeho týkalo až dalších let.

Právě chlapci jsou kromě pachatelů jediní, kdo podrobně vědí, co se vlastně dělo na různých místech – nejen v Kuřimi, ale také ve psích klecích u chaty ve Veverské Bítýšce, v Brně a v dalších místech.

ČTĚTE TAKÉ:

Žaloba to vystihuje několikastránkovým popisem: jejich vlastní matka zhruba rok děti bezdůvodně každý den bila rukou, vařečkou, řemenem a kovovou přezkou. Nechávala je klečet a zavírala je v šatníku a na záchod, musely tam spát na zemi na karimatce a nesměly za ostatními členy rodiny a kamarády.

Když odsouzení opustí vězení, chlapci budou v pubertě

Další odsouzení přiložili ruku k dílu, když děti nejen sami pálili cigaretami, ale také je nutili k tomu, aby si takto ubližovaly vzájemně, topili je v umyvadlech či zavírali ve psích kotcích.

Oba sourozenci se mohou v budoucnosti s kterýmkoli z aktérů kauzy setkat třeba i náhodně. Odsouzení by měli být propouštěni postupně, tresty jim vyprší v době, kdy týraní chlapci budou v období puberty, tedy v čase pro jejich další vývoj rovněž mimořádně důležitém. „I proto je potřeba odborné spolupráce,“ míní i psycholog Brančík.

 

Témata: rodina, Kuřim, Brno

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...