13. srpna 2018 20:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ať se Klaus ml. věnuje školství, tomu rozumí, kritizovala Černochová poslancův pohled na afghánskou misi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 138Diskuse
Jana Černochová na programové konferenci ODS v roce 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Černochová na programové konferenci ODS v roce 2017. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA ODS se distancovala od názoru svého poslance Václava Klause mladšího. „Je dobře, že postoj ODS je zcela odlišný od postoje Václava Klause ml. a nedávno byl potvrzen při hlasování o rozšíření operace v Afghánistánu,“ napsala první místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.

Klaus ve svém pondělním komentáři pro deník Právo a server Novinky.cz napsal, že nevidí žádný důvod, proč by měli čeští vojáci v Afghánistánu bojovat.

Václav Klaus ml.

Václav Klaus ml.

„Bojovat a umírat v cizích zemích čeští vojáci se souhlasem vlády a parlamentu mohou. Mělo by to mít ale nějaký jasný důvod a cíl. Já ho, promiňte, v Afghánistánu nevidím,“ napsal Václav Klaus ml. ve svém komentáři.

Černochová uvedla, že „postoj ODS je zcela odlišný od postoje Václava Klause ml.“ „Nedávno byl potvrzen při hlasování o rozšíření operace v Afghánistánu, o což nás žádala Severoatlantická aliance,“ podotkla Černochová ve vyjádření zveřejněném na webových stránkách ODS. Opravila i faktické chyby, kterých se Klaus v komentáři dopustil. „(Klausův) článek je plný faktických chyb i účelových nepřesností, které evokují, že je vše špatně a operace v Afghánistánu i smrt našich vojáků jsou zcela zbytečné,“ napsala Černochová.

Klaus v článku například tvrdil, že Turecko nemá v Afghánistánu žádné vojáky. Turecko však podle údajů NATO v Afghánistánu má 506 vojáků, což z něj dělá zemi se sedmou největší armádou mise z 39 států NATO a spolčených s NATO, které na místě operují. „Turecko dvakrát misi ISAF dokonce velelo a zemřelo tam nejméně 15 tureckých vojáků,“ uvedla Černochová.

Klaus: Udělal jsem chybu, po které se teď všichni vozí

Je ale pravda, že dva z 29 členských států NATO se mise neúčastní: Kanada stáhla své vojáky v roce 2014 a Francie v roce 2012.

„Nemám k tomu, co říct, paní Černochová má prostě jiný názor než já. V komentáři jsem napsal o Turecku, ale ve skutečnosti tam nejsou Francouzi. Udělal jsem chybu, po které se teď všichni vozí,“ okomentoval chybu pro Lidovky.cz Václav Klaus ml.

Černochové vadí i „tón“ podobných komentářů. „Od smrti českých vojáků uplynul týden a nemine dne, kdy někdo tu otevřeněji, tu zastřeněji o nich hovoří jako o žoldácích, zpochybňuje naše nasazování v zahraničí, konkrétně v Afghánistánu a naše spojenecké závazky,“ míní první místopředsedkyně ODS. „Pan poslanec Klaus by udělal lépe, kdyby se věnoval školství, kterému docela rozumí,“ poznamenala Černochová v závěru prohlášení.

  • 138Diskuse

Najdete na Lidovky.cz