Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ať se přísedící ironicky neusmívá, stěžuje si Rath soudci

Česko

  11:33
PRAHA - Davida Ratha už podruhé rozlítili přísedící u hlavního líčení v jeho úplatkářské kauze. Když komentoval odposlech mezi ním a Kateřinou Pancovou, požádal soudce Roberta Pacovského, aby "se jeden z nich ironicky neusmíval". Na stejnou věc si už jednou stěžoval.

Po vánoční pauze znějí u soudu s Rathem a spol. opět odposlechy. Předseda senátu Robert Pacovský nechává pouštět záznamy z domu obžalovaných Kateřiny Pancové a Petra Kotta v Rudné u Prahy.

ČTĚTE TAKÉ:

Rath s Pancovou na odposlechu ze 3. května 2012, tedy nedlouho před zadržením, řeší problémy kolem předání staveniště na zámku v Buštěhradu. "Konstruktiva byla už dvakrát u vás na kraji a Borecký jim řekl, že jsou problémy na ROPech, že jim to nepředá," stěžovala si Pancová.

Pancová: Připadám si jak blázen

"Proč jsi se za mnou nestavila, srovnal bych je do latě," zlobil se Rath. Nakonec Pancovou ujistil, že termín předání 18. května se stihne. "No tak to je bezvadný, to já napíšu, že Rh faktor bude pozitivní. Já mám takovou kódovanou řeč," chlubila se Pancová. "Já už si někdy připadám jako blázen, Davide," postěžovala si kvůli kódované komunikaci později.

Spolupracující obviněná Ivana Salačová pak soudu vypověděla, že termín předání byl pro skupinu kolem Ratha důležitý, protože byl pevně spojen s předáním "provize". Kdyby se nepodařilo staveniště v termínu předat, zpozdily by se i úplatky. Rath naopak schůzku označil za pracovně-osobní setkání. "Byl jsem rád za každé avízo, že je nějaký problém. Šlo o technický problém, kdy se předávalo staveniště," vysvětloval.

Během projevu ho ale rozlítil jeden z přísedících, který se prý ironicky smál. "Poprosil bych, pane předsedo, aby se přísedící ironicky neusmíval. Poprosil bych členy senátu, aby se zdrželi posměšných grimas," stěžoval si Pacovskému. Ten si prý ničeho nevšiml, protože poslouchal Ratha.

Petr Kott a Kateřina Pancová

Petr Kott a Kateřina Pancová

Šustily bankovky?

Z reproduktorů také znělo několikaminutové šustění papíru. Podle policie se jedná o bankovky z úplatků, které partner Pancové Petr Kott počítal. Peníze z cinknutých zakázek se podle vyšetřovatelů měly rozdělovat právě v Rudné. "Nechápu, jak někdo může z těch zvuků usoudit, že tam někdo počítá bankovky," okomentoval Kott záznamy.

Rath i obhájci také znovu poukazovali na nesrozumitelnost nahrávek a jejich špatné přepisy. Odposlechy jsou přitom stěžejním důkazem obžaloby.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO PRACOVNÍK DO VÝROBY – KMENOVÁ POZICE (28-32000)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Mohlo by vás zajímat