Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ať se vaše tráva zelená

Česko

Trávník, prořídlý a pocuchaný po přestálé zimě, se právě probouzí. Aby si udržel svěží barvu a hustý růst, měli byste mu na začátku sezony věnovat trochu času a sil.

Pokud jste ještě nezačali, je nejvyšší čas.

Kdo chce mít na zahradě opravdu kvalitní „angličák“ , ten se bude muset smířit s faktem, že k dokonalému výsledku nebude stačit jen jednou za čas nastartovat sekačku. Péče o trávník ale není náročná, stačí tři kroky: vertikutace, hnojení a zavlažování.

Trávník je na jaře potřeba tzv. vertikutovat. Prořezáním se rozruší hustá houbovitá vrstva, která brání vodě a vzduchu v přístupu ke kořenům. Nemějte obavy z naříznutí kořenů; tím se jen povzbudí k dalšímu větvení.

Do práce se pusťte za suchého počasí - teplota by měla být vyšší než 10 °C. Než začnete, posečte trávu: optimální výška se pohybuje mezi 2 až 3 centimetry. Pak na místě, kde nehrozí poškození trav, vyzkoušejte nastavení hloubky vertikutace. Dbejte na to, aby prořezávání nebylo hluboké, ale aby byl trávník pouze povrchově „pročesán“.

Vertikutátorem přejeďte plochu podélně a příčně, aby se vytvořila pravidelná síť stop. Nakonec z plochy shrabejte travní plst - můžete k tomu použít i sekačku se samosběrem. Je čas na přihnojení Po vertikutaci a shrabání rostlinných zbytků můžete trávník přihnojit. Odložíte-li to, měli byste plochu napřed posekat. Nehnojte v dny, kdy je tráva mokrá.

Hnojivo pravidelně rozhoďte po povrchu půdy (praktickou pomůckou je posypový vozík, který pomůže rovnoměrně rozházet hnojivo po celém povrchu) a pak trávu zalijte, aby se granule spláchly k povrchu půdy. Výhodné je použít některé z dlouhodobě působících hnojiv, která zásobí rostliny živinami na několik měsíců.

Když vás (a trávu) trápí mech Hyzdí váš zelený koberec vlákna mechu? Řešení se určitě najde, ale napřed bude potřeba zjistit příčinu. Těch může být několik - a zpravidla jich působí víc najednou.

Těmi hlavními jsou nedostatek světla, přílišná kyselost, nedostatek živin (ten jste právě napravili přihnojením), vlhkost a utužená půda. Tu poslední - udusané podloží, které nepropustí vzduch ani vodu - napravíte provzdušněním. Tím zároveň odvedete z trávníku přebytečnou vlhkost.

Také úprava přílišné kyselosti je poměrně snadná. O tom, že důvodem, proč se váš trávník ztrácí v závojích mechu, je právě příliš nízké pH - tedy kyselá půda -, se přesvědčíte s pomocí soupravy pro měření pH půdy, kterou lze zakoupit.

Trávníku je nejlépe při hodnotách 6-6,5. Naměříte-li méně, pomůže například, když trávník posypete mletým vápencem.

Horší je, když trávník živoří kvůli nedostatku světla. Jen těžko můžete vykácet stromy, nebo dokonce zbourat dům, který mu stíní. Není-li možné světelné podmínky zlepšit, zkuste trávu ošetřit některým prostředkem proti mechu (například Mech-stop) a dosít směsí určenou na stinná stanoviště.

Na silně zastíněných místech však nepomůže ani to. Tráva se zkrátka bez určitého přídělu slunečních paprsků neobejde. V hlubokém stínu košatých korun bude nejlepší se trávy zříci a nahradit ji stínomilnými trvalkami, třeba barvínkem nebo škornicí.

Zavlažovat, nebo ještě ne?

Zahradnické příručky, hlavně ty starší, radí začít se zaléváním trávníku až v červnu, ne-li rovnou o prázdninách. Jenže to nemusí platit každý rok. Záleží na jarním počasí.

Po zimě bývá půda nasycena vodou, a tak si můžete starosti s hadicí a konví ušetřit. V květnu však zimní zásoby docházejí - a panujeli dlouhodobě suché, horké počasí, nezbývá než začít zavlažovat.

Kdy přesně? Zkuste trávu otestovat nohama. Projděte se po zelené ploše, a pokud se rostliny po několik dalších hodin nezvednou, pravděpodobně trpí žízní.

***

Čtení z plevelů Plevel signalizuje, že při péči o trávník děláte chybu nebo že tráva nemá vhodné podmínky. Co ukazují běžné druhy plevelů: jetel plazivý - kyselá půda, nedostatek dusíku jitrocel větší - utužená půda mech - nedostatečná výživa, kyselá půda, stín, utužená půda mochna husí - utužená půda pampeliška - přebytek živin pryskyřník plazivý - příliš vlhko, stín sedmikráska - příliš nízká seč, nedostatečná výživa

První seč Poprvé vyjeďte se sekačkou, když rozkvetou zlatice (Forsythia). Trávník by měl být oschlý. Provzdušnění Tvoří-li se na trávníku po dešti louže, je půda příliš utužená. Pomůže provzdušnění. Aerifikátorem vypíchejte do půdy otvory a zaplňte je ostrým pískem. Nejlepší je použít aerifikátor s dutými hroty, poslouží však i dobré vidle. Přisévání Prořídlý trávník s „lysinami“ můžete zkrášlit přisetím. Trávu nakrátko posečte, vertikutujte a pak dosijte. Osiva by měla být zhruba stejně jako při zakládání nového trávníku. Povrch můžete zakrýt slabou vrstvou substrátu. Nezapomeňte, že osetou plochu je nutné aspoň tři týdny udržovat vlhkou. Boj s plevelem Pokud je to potřeba, můžete již nyní aplikovat selektivní herbicid proti dvouděložným plevelům. Teplota by se měla pohybovat mezi 15 a 22 stupni. Různé přípravky působí na odlišné plevele. Přípravek Bofix obsahuje kombinaci tří účinných látek, takže zasahuje nejširší spektrum druhů. Selektivní herbicidy proti jednoděložným plevelům (ježatka kuří noha, bér) neexistují: nezbývá, než je včas odstranit vypichovačem. Zarovnání okrajů Rovným rýčem seřízněte přerůstající okraje trávníkové plochy. Zvažte, zda by nebylo rozumné oddělit trávník od okolních výsadeb či pěšinek zábranou. Válení Jsou-li kořínky trav vytažené, pomůže přiválení. Aby bylo účinné, substrát musí být vlhký. Pokud to není nutné, neválejte: zbytečně byste utužili substrát, a zhoršili byste tak podmínky pro růst trav.

O autorovi| JIŘÍ DVOŘÁK Autor je šéfredaktorem časopisu Naše krásná zahrada

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!