Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ať sníh uklízí obec

Česko

JAK TO VIDÍ

Bylo štěstím, že s návrhem na zrušení posledních zbytků roboty na cizím, tedy úklidu obecních chodníků vlastníky nemovitostí, přišel primátor Teplic Jaroslav Kubera. Sám dobře ví, co taková změna obcím přinese. Těžko se dá argumentovat tím, že se jedná o nehorázný požadavek třídního nepřítele, který už nese jinou povinnost státu - starat se o bydlení sociálně potřebných. Přitom se daří tohoto nepřítele v rozporu s ústavním pořádkem přinutit k tomu, aby subvencoval i bydlení privilegovaných bohatých nájemníků, tak proč by ještě neuklízel chodníky, aby pomohl obecním rozpočtům.

Před každým domem, který nepatří obci, nemusí pluh zvedat radlici a dělat před domy hromádky sněhu. Změna je jen v tom, kdo bude v budoucnu zodpovídat za úrazy na neuklizených pěších komunikacích, neboť nevzniká povinnost uklízet jiné, než ty důležité komunikace nutné pro chod obce.

Občanské sdružení majitelů domů v minulosti sjednalo pro své členy pojištění odpovědnosti vyplývající z vlastnictví nemovitosti. Kdyby se třeba Praha nechala pojistit proti odpovědnosti za úrazy na všech svých chodnících, nestálo by ji to ročně víc než 60 milionů Kč, tj. cca 60 Kč na občana. I z kanceláře prezidenta přišel názor Ladislava Jakla, že přenesení povinnosti starat se o svůj majetek na obce je „jedním z nejlogičtějších a nejspravedlivějších zákonů přijatých za posledních 20 let“.

Většina obcí je schopna se se změnou v odpovědnosti za úrazy na chodnících vyrovnat. Ne všichni představitelé obcí se ale ke změně zákona staví pozitivně. Listy magistrátu Hlavního města Prahy uvádějí, že i Ústavní soud shledal, že stanovení povinnosti uklízet obecní chodníky pro majitele přilehlých nemovitostí není v rozporu s Ústavou. Jen zapomněli přidat, že soud řekl i to, že to nemůže být zadarmo. Z uvedeného rozboru magistrátu pak vyplývá, že vlastníci nemovitostí by mohli žádat až smyšlených 1,22 miliardy Kč ročně jako kompenzaci za práci na uklízení chodníků. Odkaz na historickou právní úpravu z roku 1331, kdy kromě několika konšelů měla správa města jen ponocného a pár biřiců nelze srovnávat s 21 .stoletím a mnohamiliardovým rozpočtem města vybaveného mechanizací, která zásadně usnadňuje i úklid chodníků. Po roce 1948 navíc docházelo k vyvlastnění soukromých nájemních domů a k zániku povolání domovník, který býval odpovědný za úklid chodníku. Díky nemožnosti výpovědi z nájmu pro privilegované dekretované nájemníky se neuvolňuje dost bytů pro znovuobnovení domovnictví ve většině nájemních domů. Poznámka, že v některých zemích EU uklízejí chodníky vlastníci nemovitostí, postrádá dodatek, že tam často chodníky těmto lidem také patří.

O autorovi| Tomislav Šimeček předseda OSMD, Autor je předsedou Občanského sdružení majitelů domů

Autor: