Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ať Zeman a Babiš odsoudí Okamurovy výroky s razancí jako my, píší zástupci menšin

Česko

  5:00
PRAHA - Jen pár hodin před tím, než mimořádně usedne sněmovna kvůli případnému odvolání Tomia Okamury z funkce jejího místopředsedy, zaznívá hlasitý odpor vůči jeho výrokům o táboře v Letech. Zástupci národnostních menšin v Česku při ministerstvu kultury sepsali prohlášení, v němž žádají, aby se vysocí ústavní činitelé proti jeho výrokům ohradili s podobnou razancí jako oni. Varují ale i před dalšími členy SPD.

Okamura dorazil do Lán 6. listopadu 2017. foto:  František Vlček, MAFRA

Někdejší tajemník politické strany Tomia Okamury Svoboda a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník byl obviněn za následující výrok: „Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu“. Okamura zas nedávno v souvislosti s koncentrákem v Letech řekl, že se tento pracovní tábor netýkal romské národnostní menšiny. Poslanec SPD Miroslav Rozner pak toto místo označil dokonce za „neexistující pseudokoncetrák“.

To přimělo zástupce národnostních menšin sepsat prohlášení, ve kterém autory takto laděných příspěvků kritizují. „Doufal jsem, že odchodem Miroslava Sládka z politické scény bude definitivně ukončeno šíření rasové nesnášenlivosti z nejvyšších pater politiky. Bohužel jsem se mýlil. Tomio Okamura se svými straníky rozvíjí přímo ideologii nenávisti a nesnášenlivosti, která je navíc umocněna zpochybňováním koncentračního tábora,“ vysvětluje pro server Lidovky.cz zástupce polské menšiny Janusz Konieczny, proč se s kolegy rozhodl napsat oficiální stanovisko.

Navázání na Sládka

V textu, které má redakce k dispozici, stojí mimo jiné následující: „Tyto a řada dalších výroků osob spjatých s SPD vytvářejí ideologii postavenou na nesnášenlivosti vůči národnostním či náboženských menšinám, což může přerůst i ve fyzickou agresi a závažné incidenty.“ 

Všichni podepsaní jsou členy výběrové dotační komise v Programu podpory rozšiřování a přijímání informací v jazycích národnostních menšin při ministerstvu kultury. 

Patří mezi ně jmenovitě: vrchní vládní rada a tajemník Rady vlády pro národnostní menšiny Milan Pospíšil, zástupce bulharské menšiny Georgi Bečev, zástupce polské menšiny Janusz Konieczny, zástupce romské menšiny Miroslav Kováč, zástupkyně slovenské menšiny Eva Zajíčková, zástupce německé menšiny Richard Neugebauer, zástupce vietnamské menšiny Mai Nguyenová, zástupkyně ruské menšiny Eugenie Číhalová a zástupkyně řecké menšiny Androniki Valentová.

Každý člověk je podle nich přímo odpovědný za svoje chování a své činy, nikoliv za svůj původ. „Navíc tato jinakost je obohacením, nikoliv handicapem. Skutečným ohrožením české společnosti je proto populismus, extrémismus a zneužití složité situace zranitelných osob, což ztělesňuje ideologie Tomia Okamury,“ napsali společně zástupci národnostních menšin.

Tomio Okamura a Radim Fiala na jednání v Lánech.
Šéf SPD Tomio Okamura.

„Vyspělý národ se vyznačuje tím, že je poučen z minulosti a zásadní chyby již neopakuje. Zpochybňování faktů ve vztahu ke koncentračním táborům či dokonce posílání národnostních menšin ‚do plynu‘ je naprostým nepochopením základní lidské důstojnosti,“ komentovali dále výroky politiků SPD. 

Jeden z hlavních cílů jejich programu je mimo jiné to, aby se s jeho přispěním národnostní menšiny mohly svobodně vyjadřovat k aktuální dění ve vlastní minoritě, ale i ve většinové společnosti.

Nejen z toho důvodu žádají všechny veřejně činné osoby, aby se v zájmu „udržení současné rozmanité České republiky zdržovaly všech projevů, jež živí nenávistné a xenofobní nálady“.

„Žádáme vysoké ústavní činitele, včetně prezidenta republiky a premiéra v demisi, aby se proti těmto výrokům ohradili s podobnou razancí, neboť se jedná o osoby s velkým vlivem na veřejný diskurs, které mají morální povinnost vystupovat proti nenávistným, nebezpečným a lživým tvrzením, namířeným proti celým skupinám obyvatel České republiky. Důsledky národnostní, rasové a náboženské nesnášenlivosti mohou být fatální, což z nedávné minulosti dobře víme,“ píší ve společném prohlášení.

V něm na závěr píší, že coby zástupci národnostních menšin žijících v Česku budou na nebezpečí rasismu, xenofobie a nesnášenlivosti důrazně upozorňovat až do doby, než zcela pomine.

Mimořádná schůze sněmovny

Poslanci se ve středu sejdou na mimořádné schůzi k odvolání Okamury (SPD) z postu sněmovního místopředsedy. Předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek mezi poslanci nasbíral podpisy potřebné k podání žádosti o mimořádnou schůzi, kterou přijal předseda sněmovny. Odvolání Okamury má být reakcí na výroky členů jeho hnutí o koncentračním táboře v Letech.

„Není možné přejít mlčení vyjádření o koncentračním táboře v Letech typu, že se jednalo o neexistující pseudokoncentrák, není možné přejít mlčením to, že tábor v Letech neměl plot,“ připomněl Bartošek tvrzení členů SPD o táboře, kde zemřelo několik set lidí. 

„Je důležité, aby poslanci a poslankyně dokázali odpovědět, zda chtějí, aby člověk, který reprezentuje stranu s těmito názory, reprezentoval Českou republiku ve vysoké ústavní funkci,“ dodal.