Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ať zvítězí ta lepší spermie

Česko

Vakomyš Stuartova rozhodně není příkladem pohlavní zdrženlivosti. Samci tohoto druhu jsou natolik náruživí, že všichni umírají v 11. až 12. měsíci života po tom, co se poprvé spářili. Obvykle umírají po selhání imunitního systému (často na záněty ledvin či kvůli přemnožení parazitů) v důsledku vypětí v období páření. Samice jsou na tom trochu lépe, většina jich sice zemře po prvním vrhu, ale alespoň některé se dožijí druhého roku života.

Avšak: i když král je mrtev, vojsko, které vyslal do boje před svou smrtí, dál vítězí v poli. Boj mezi otci probíhá totiž především v těle samice. Ty se sice páří s co největším počtem samců, ale to neznamená, že by ve vrhu byli všichni její partneři zastoupeni rovnoměrně.

Jak ukázal experiment Diany Fisher z Australian National University v Canbeře zveřejněný roku 2006, vakomyši Stuartovy si ušetřily výběr partnerů: Samice přijme všechny uchazeče a nechá jejich genetický materiál bojovat mezi sebou.

Jak zjistili výzkumníci, čím více má samička partnerů, tím více má i potomků. Podobný mechanismus lze patrně najít u řady druhů, ale u málokterého je tak přesvědčivě popsán a dokázán, jako u vakomyši Stuartovy.

Autor: