Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ať zvítězí ta lepší spermie

Česko

Vakomyš Stuartova rozhodně není příkladem pohlavní zdrženlivosti. Samci tohoto druhu jsou natolik náruživí, že všichni umírají v 11. až 12. měsíci života po tom, co se poprvé spářili. Obvykle umírají po selhání imunitního systému (často na záněty ledvin či kvůli přemnožení parazitů) v důsledku vypětí v období páření. Samice jsou na tom trochu lépe, většina jich sice zemře po prvním vrhu, ale alespoň některé se dožijí druhého roku života.

Avšak: i když král je mrtev, vojsko, které vyslal do boje před svou smrtí, dál vítězí v poli. Boj mezi otci probíhá totiž především v těle samice. Ty se sice páří s co největším počtem samců, ale to neznamená, že by ve vrhu byli všichni její partneři zastoupeni rovnoměrně.

Jak ukázal experiment Diany Fisher z Australian National University v Canbeře zveřejněný roku 2006, vakomyši Stuartovy si ušetřily výběr partnerů: Samice přijme všechny uchazeče a nechá jejich genetický materiál bojovat mezi sebou.

Jak zjistili výzkumníci, čím více má samička partnerů, tím více má i potomků. Podobný mechanismus lze patrně najít u řady druhů, ale u málokterého je tak přesvědčivě popsán a dokázán, jako u vakomyši Stuartovy.

Autor: