Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Online reportáž

10:58
Říčný a udýchaný Gabčík dorazil do Melatrichovy ulice ke Svatošovým. Zde se rychle oplachuje vodou a myje se do půl těla. “K čemu je ten krám když ho nemůžu použít,” křičí a ukazuje na zbraň.
10:58
„Je tatínkovo!“ praví Jindřiška. „Co se tatínkovi stalo?“ ptá se zase svědkyně. „To ještě nevím,“ odpovídá děvče.
10:59
„Proč to kolo bereš?“ volá na Jindřišku Novákovou Františka Sedláková. To je jedna z žen, které viděly Kubiše kolo opustit.
11:00
Dodávka konečně dorazila na Bulovku. Heydrich je při vědomí, sám vystupuje z auta. U dveří nemocnice se ho ujímá vrátný Pěnkava.
11:01
„Vezu Heydricha!!! Vezu Heydricha!“ bouchá vrátný Pěnkava na dveře ordinujícího doktora Karla Jarolímka. Sestřička uvnitř jej slyší a nevěřícně kroutí hlavou: „Tenhle vtipkář si tohle jednou odnese!“
11:02
Jarolímek otevírá dveře ordinace a zděšeně se dívá na skutečného říšského protektora. „Není to vtip!” pomyslí si. Heydrich vchází do ambulance, doktor ho začíná ošetřovat.
11:03
„Tady má korzet,“ přemítá doktor. „Na levé straně je poškozený zakrvácenou ránou. Tak 3-4 centimetry velká. Nic zvláštního.“
11:04
Heydrich se svléká…
11:04
„Tady v dolní části hrudníku je poranění! Tržná rána, asi v rozsahu sedmého až desátého žebra. To nevypadá vůbec dobře,“ přemýšlí dál doktor. „Musí na sál!“ vykřikne.
11:05
Jindřiška dojíždí domů a nechává stát kolo na dvorku.
11:06
„Jak se dostanu na Žižkov?“ ptá se Kubiš Novákové. Marie mu popisuje cestu a pak se parašutista rozloučí a odchází. Nemíří ale na Žižkov, nýbrž do Vysočan, k Piskáčkům.
11:07
Gabčík se u Svatošů obléká a půjčuje si kabát a oblečení od manželů. Říká jim, že musí jít.
11:08
Přibíhá doktor Walther Dick, přednosta chirurgie na Bulovce a původem sudetský Němec. Vycévkuje Heydricha a zjišťuje, že naštěstí nekrvácí ledvina.
11:11
Heydrich jede na rentgen. Tam se zjistí, že má v sobě kus střepiny, plechu a žíně ze sedadla. Nevypadá to dobře, ihned musí na sál.
11:13
Gabčík odchází od Svatošových. Ti jej sledují z okna a vidí, jak kupuje konvalinky a nasedá do tramvaje.
11:15
„Chci být operován říšským Němcem! Musím být operován Němcem!“ domáhá se Heydrich při převozu na operační sál. Profesor Dick ho ujišťuje, že je Němec. Heydrichovi ale sudetský nestačí.
11:16
„Zavolejte profesora Josefa Hohlbauma z kliniky na Karlově náměstí. Bude operovat Heydricha,“ řekne tedy profesor Dick.
11:17
Zvoní telefon. Doktor Hohlbaum, přednosta německé univerzitní chirurgické kliniky na Karlově náměstí, rychle přebírá zprávu. „Jedu!“ vykřikne do sluchátka a spěchá na Bulovku. Veze ho kolega, docent Lang.
11:30
Kubiš přichází k do rodiny Jaroslava Piskáčka, náčelníka vysočanského Sokola, který již dřívě parašutistům pomáhal, do ulice Na Břehu 15 v pražských Vysočanech.
11:31
Kubiš vypráví Jaroslavu Piskáčkovi, co se stalo v zatáčce…