Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Online reportáž

11:32
„Nemám brýle! Ach bože, zapomněl jsem na klinice svoje brýle,“ rozrušeně křičí Hohlbaum. Vysedá z auta, svižně kráčí na Bulovku a Lang ujíždí zpět na Karlovo náměstí pro doktorovy brýle.
11:45
Operuje se, už se nemohlo čekat. Začíná doktor Dick, protože Hohlbaum pořád nemá brýle. Narkózu musí dát Čech, doktor Alois Honěk. Nikdo jiný neumí s přístroji pracovat. Heydrich je uveden do polohy na boku, aby se lékaři dostali k ráně.
11:56
Gabčík dorazil k Fafkovým. S dcerou Fafkových Relou se několik dní před atentátem zasnoubili. Předává jí konvalinky, které koupil před domem Svatošových v Melantrichově ulici. O rodině Fafkových si můžete přečíst celý článek zde.
12:05
Lang konečně přivezl brýle doktoru Hohlbaumovi. Ten se může připojit k operaci, kterou už ale vede doktor Dick. Zjišťují, že rána není jen v hrudníku, ale vede až do dutiny břišní. Je poraněná i bránice. „Musíme ho otočit na záda a přejít k laparotomii, řezu stěnou břišní,“ rozhodnou doktoři.
12:08

Hitler se v Berlíně dozvěděl o útoku a zuří. Vyslal do Prahy Himmlera, vůdce SS a šéfa gestapa, a svého osobního lékaře Morella.

  • Vůdce SS a gestapa Heinrich Himmler (vpravo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

    Vůdce SS a gestapa Heinrich Himmler (vpravo) / Autor: Reprofoto

12:09
Na Bulovku přijíždí Karl Herman Frank, tajemník protektora, i s prezidentem Emilem Háchou.
12:13
Z Bulovky se stává nedobytná pevnost. Platí absolutní zákaz vstupu do nemocnice a v areálu i okolí hlídkují stovky po zuby ozbrojených příslušníků SS.
12:15
Heydrich leží na zádech. Lékaři začínají znovu operovat. Odstraňují poraněnou slezinu…
12:20
Nemocniční chodbou se rozléhají hlasité vzlyky. Z očí ženy, která sedí na jedné z laviček, lze vyčíst skutečný strach. Pláče a nemůže přestat. Je to Lina Heydrichová.
12:31
Zoufalou Heydrichovou zahlédne i mladý český doktor Josef Poledník. Při tom pohledu se neubrání myšlence: „Jak asi bylo tisícům žen, vdov po mužích, které dal Heydrich popravit, či uvěznit?“
12:45
Operace končí. „Mělo by to být v pořádku, je mimo nebezpečí,“ sdělí si lékaři na sále.
12:51
Heydricha převážejí do druhého patra, do jednoho z prominentních pokojů profesora Dicka. Od teď se o něj budou starat jen němečtí lékaři.
13:00
Gestapo rozjelo masivní pátrací akci. Prohledává okolí incidentu, hledá svědky a pokouší se o rekonstrukci atentátu. Na místě nacházejí samopal, kabát, čepici, jízdní kolo a dvě aktovky, ve kterých jsou trhavé bomby.
13:15
O atentátu ví už celá Praha. Helena Pecharová přichází do krámu, kde slyší někoho říkat: "Jel kolem člověk na kole, který byl celý zakrvácený." "To je zveličování věci, sama jsem byla přímým svědkem a nikoho jsem na kole neviděla," ohradí se Pecharová. "A víte, že to byl atentát na Heydricha?" ptá se jí prodavačka. Na to překvapená žena odpovídá, že ne.
13:17
Do krámu vstupují dva policisté. "Neslyšela jsem o někom, kdo byl u atentátu, nebo o něm vykládal?" ptají se prodavačky. Ta ukazuje na Helenu Pecharovou. Kriminalisté ji ihned vezou na místo na činu.
13:20
"Proč jste se ihned nehlásila jako svědek?" ptají se policisté Heleny. "Nikdo mne nedržel, nikdo tam nezůstal," odpovídá žena.
13:27
"Helena Pecharová přichází na místo atentátu. Gestapo už na místě vyslýchá několik svědků. Němci zavedou ženu do vozu, kde začně vypovídat, co viděla..."
13:28
"Viděla jsem jeti za sebou osobní auto. Zpomalila jsem chůzi a auto mne předejelo. Dostalo se do zatáčky. V té době byly již v zahradě stromy, které mi zabránily přímému pohledu na auto. Zahlédla jsem muže, který byl skloněn nad sedícími, a jakoby jim dával něco do auta. Měla jsem dojem, že jim něco z auta vypadlo. Věc vypadala jako termoska a trochu se leskla. V tom okamžiku nastala detonace, která na mě nepůsobila dojmem silnější explose. Kolem mne pak utíkal muž," říká Helena Pecharová gestapu.
13:35
Kubiš je stále u Jaroslava Piskáčka. Není mu moc dobře, jeho zranění se nelepší. Přemýšlí, že se musí nechat ošetřit od doktora.
13:42
Helena Pecharová a dalších asi 60 svědků z místa atentátu jsou převezeni do Pečkova paláce. Musejí vypovídat znovu a znovu, celkem asi desetkrát.