Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyhrožují dětem z teplické školy likvidací. Ty lidi vlastně chápu, tvrdí zmateně poslankyně SPD

Česko

  11:31
PRAHA - - „Okamuro, vyžeň to už konečně z republiky“ nebo také „Ještě, že jsou ze ZŠ Plynárenská“. Publikace třídní fotky prvňáčků z Teplic vyvolala zájem policie. Kvůli tomu, že na snímku byly i romské, vietnamské či arabské děti, se totiž na internetu objevilo nespočet nenávistných a výhružných zpráv. „Když vidíme takovou fotografii, tak chápu narážky těch lidí, kterým to vadí,“ vysvětlovala svůj postoj, jenž vyvolal kritiku, nově zvolená poslankyně. Nakonec se ale zastupitelka a pedagožka Tereza Hyťhová přiznala, že ani neví, jaké komentáře lidé na internetu k této fotce vlastně napsali.

Pedagožka a nově zvolená poslankyně SPD Tereza Hyťhová foto: archiv poslankyně

Lidovky.cz: Vy jste v článku pro Týdeník Směr reagujícím na kauzu spojenou s teplickou školou uvedla, že ty lidi, tedy autory nenávistných komentářů, „vlastně chápete“. Můžete vysvětlit toto tvrzení? V čem přesně je chápete?
Řekla jsem, že Prosetice znám, protože jsem z Teplic. Takže vím v podstatě, o jakou lokalitu se jedná. Jde mi o to, že mi pan redaktor říkal, že se objevují nějaké narážky na tu fotku, jestli to tak tedy je. Já jsem mu říkala, že ty lidi chápu. A to ne, že bych se jich zastávala, protože já se s tímhle absolutně neztotožňuji. Ale jde mi o to, že dneska je sociální systém nastavený tak, že se zneužívá dávek právě takovými lidmi, kteří nechodí do práce, jejich děti nechodí ani řádně do školy. 

Atentátníci a plyn jako řešení, píší lidé k fotce žáků z Teplic. Útokům čelí děti i učitelé

Lidovky.cz: Co z toho plyne? 
Takže když potom vidíme takovou fotografii, tak chápu narážky těch lidí, kterým to vadí. Vy taky musíte chodit do práce, že. Všichni chodíme do práce, vydělat si. A potom lidi, kteří chodí řádně do práce a jejich děti chodí řádně do školy, píší prostě takové komentáře. Takže kdyby se změnil sociální systém a vyplácení dávek, tak, jak se vyplácí dneska, věřím tomu, že by takové narážky nebyly vůbec na místě.

Lidovky.cz: Na té fotografii jsou mimo jiné romské, vietnamské a arabské děti ve věku šesti až sedmi let. Je zapotřebí říci, že se na jejich adresu snáší velmi ostrá kritika. Lidi píší i o jejich likvidaci. Jak souvisí vyplácení dávek vámi blíže nespecifikované skupině s vyhrožováním po zveřejnění fotografie dětí?
No mě se pan redaktor (z již zmíněného týdeníku, kde se tématu věnovali v textu s titulkem „Nenávist k cizincům odnesly malé děti na tablu prvňáčků“ - pozn. red.) ptal, jestli vím, odkud mohou pocházet tyhle narážky. Tak jsem to zobecnila, proč se v tomhle případě mohou narážky objevovat. Já tu základní školu ani neznám, neznám ty děti ani jejich učitele. Brala jsem to z pohledu obecně, že to tak je. Sama jsem se s tím potkala. Ti lidé takhle mluví a já to chápu. Ale samozřejmě nevím, jak to tam ti rodiče mají. Ale říkám: jestli se takové komentáře objevují, tak to může být z toho důvodu.

Poslankyně za SPD Tereza Hyťhová, zastupitelka Ústeckého kraje.
Poslankyně za SPD Tereza Hyťhová, zastupitelka Ústeckého kraje.

Lidovky.cz: Zmiňujete jakýsi kontext spojený s vyplácením sociálních dávek. Ten je podle vás typický pro nějakou konkrétní skupinu. Tu jste ale zatím stále nedefinovala...
Tak my jsme v Ústeckém kraji. Já teď bydlím v Krupce, bydlela jsem v Litoměřicích. Znám tady spoustu vyloučených lokalit. U jedné z nich jsem dokonce žila. Dům byl přímo pod sociálně vyloučenou lokalitou v Krupce. A setkala jsem se s tím. A vím, že lidi na to často nadávají. Ale jak říkám, neznám tu základní školu.

Lidovky.cz: Kterou skupinu ale máte na mysli? Na fotografii jsou totiž šestileté a sedmileté děti romského, vietnamského a arabského původu... To s tím podle vás skutečně nějak souvisí? 
My proti menšinám samozřejmě nic nemáme. Já říkám, že pokud lidé měli takové narážky, tak to mohlo být z tohoto důvodu. Ale já opravdu nevím. Tu fotku jsem jen zahlédla a blíže jsem to nestudovala. Jen říkám, že když to ti lidé mají takhle, tak to chápu takhle. Jinak my (členové SPD - pozn. red.) nejsme  takoví, že bychom někoho odsuzovali, to vůbec ne. Vždyť máme předsedu, který je napůl Japonec.

Lidovky.cz: Seznámím vás s detaily. Komentáře ke zveřejněné fotografii školní třídy jsou útočné a mají i výhružný charakter. Jedna z uživatelek Facebooku například říká, že je dobře, že škola sídlí v Plynárenské ulici a že se „řešení přímo nabízí“. To je přeci za hranou. 
S tím souhlasím.

Poslankyně za SPD Tereza Hyťhová, zastupitelka Ústeckého kraje.

Lidovky.cz: Vy jste ale k tomuto případu uvedla: „Jsou to názory extremistické. Na druhou stranu, ty lidi, kteří je říkají, chápu“. Jak si to tedy vysvětlit? Jakou má tedy souvislost to, co jste zatím v rozhovoru uvedla, s tímto konkrétním případem?
S dětmi na fotce to samozřejmě nemusí mít žádnou souvislost, já proti menšinám jako takovým nic nemám. Já osobně. Ani naše strana. Pokud zmiňujete ten příspěvek s Plynárenskou ulicí, tak je to samozřejmě za hranou. Pokud ale mají lidí nějaké narážky, tak to může být způsobeno sociálním systémem. Já jsem ale ty komentáře nečetla.

Lidovky.cz: Vyjadřujete se k případu, aniž jste se seznámila s komentáři, o něž primárně jde? 
Myslela jsem to tak, že pokud by se to týkalo těch vyloučených lokalit, tak chápu, že jim to vadí. Ale to se netýká konkrétních dětí. Já ty děti z fotografie ani neznám. Proti menšinám nic nemám, ale pokud lidem něco vadí, tak to může být zneužívání sociálních dávek. V Proseticích (v této části Teplic škola sídlí – pozn. red.) je taky sídliště, znám to tam. Takže to tak může být myšleno, ale já se s takovými komentáři neztotožňuji, protože nejsem extremista.

Rozhovor s poslankyní vzápětí Tomio Okamura jakožto šéf strany SPD označil za vylhaný. Server Lidovky.cz nato zveřejnil prostřednictvím účtu na sociální síti Facebook autentický audiozáznam. 

Lidovky.cz: Když se vrátíme k jádru té kauzy - jak se jako poslankyně díváte na fakt, že lidé útočí prostřednictvím sociálních sítí na děti v první třídě, kam je jejich rodiče řádně přihlásili?
Tak pokud jejich rodiče chodí řádně do práce, jejich děti chodí do školy, vedou řádný život, tak já proti takovým lidem vůbec nic nemám. Fakt vůbec nic. Jestli platí daně, nedělají problémy. Proti tomu nemáme nic, ani v SPD.

Lidovky.cz: Budete se jako zákonodárkyně, i jako pedagožka a zastupitelka, angažovat v tomto případu, když už jste se k němu veřejně vyjádřila?
Mně nikdo z té školy neoslovil. Kdyby mě oslovili, tak bych se o to mohla zajímat. Snažím se vysvětlit, proč to ti lidé tak mohou brát. S tím sociálním systémem. Proti tomu se budeme snažit bojovat, a koneckonců jsme to dělali už v předchozích čtyřech letech. Takové názory pak podle mě opadnou.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...