9. listopadu 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Atentátníci a plyn jako řešení, píší lidé k fotce žáků z Teplic. Útokům čelí děti i učitelé

Škola - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola - ilustrační | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA  Týden co týden zveřejňoval regionální tisk fotky prvňáků z různých škol. V případě teplické základní školy ale publikace třídního tabla skončila tím, že se jí zabývá policie. Kvůli tomu, že na fotce byly i romské, vietnamské či arabské děti, se na internetu objevilo nespočet nenávistných a výhružných zpráv. „Třída plná teroristů, tam by sednul granát, rovnou střílet,“ objevilo se například v komentářích na sociálních sítích. Nenávist na síti už začala šetřit policie.

„Okamuro, vyžeň to už konečně z republiky“ nebo také „Ještě, že jsou ze ZŠ Plynárenská“. Nejen takové příspěvky se začaly objevovat na internetu poté, co základní škola v teplické části Prosetice zveřejnila v tamním Deníku fotografii prvňáčků. 

Fotka prvňáčků v novinách

Před fotoaparátem byli v rámci projektu Moje první školní tablo zvěčněny mimo jiné romské, vietnamské děti a arabské děti. Regionální redakce napříč republikou totiž každý týden zveřejňují společnou fotografií šestiletých až sedmiletých žáků ze základních škol.

Snímek třídy začal rychlostí kolovat po síti a přilákal pozornost uživatelů Facebooku. Děti jsou na internetu nazývány například malými sebevražednými atentátníky, útoky směřují i na pedagogy a vzdělávací instituci jako takovou.

Nenávistnými vzkazy na internetu, na něž upozornil server iDnes.cz, se podle informací serveru iRozhlas.cz už začala zabývat policie. „My se tím případem na základě podnětu z médií zabýváme a celou záležitost prověřujeme,“ řekl s mluvčí teplické policie Daniel Vítek. 

Útoky na žáky prvního stupně základní školy považuje za nepřijatelné i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra, které podle vyjádření na Twitteru „celou věc předalo policii“. „Na nás se nikdo neobrátil. Na základě dotazů z médií k tomuhle případu jsme se tím případem začali zabývat,“ dodal Vítek.

‚Složení třídy se tak sešlo’

Nespočet nenávistných zpráv a výhrůžek zahltilo také ředitelku školy Marcelu Prokůpkovou. Ta s takovou reakcí vůbec nepočítala. „Složení třídy se tak pro letošní rok sešlo. Nikdy by mě ale nenapadlo, že nevinné zveřejnění památečního snímku prvňáčků spustí tak obrovskou negativní kampaň. Nikdy jsem nic podobného nezažila,“ řekla regionální redakci Deníku.

S odstupem několika dní ale už odmítala záležitost dále komentovat. „Nezlobte se, ale já jsem se rozhodla, že už o tom nebudu do médií mluvit, abych to ještě nezhoršila,“ sdělila nejprve v krátkosti serveru Lidovky.cz. Nakonec se ale přeci jen trochu rozpovídala. Rozohnila ji totiž slova nově zvolené poslankyně SPD, zastupitelka a současně pedagožka Tereza Hyťhová z Krupky, která sdělila, že těm, kteří takové komentáře píší, „vlastně rozumí“. 

09.listopadu 2017 v 15:09, příspěvek archivován: 09.listopadu 2017 v 15:33

Jsem nesmírně pobouřen vlnou nenávisti, s níž bojuje základní škola v teplických Proseticích. Útoky na malé děti a vzdělávací instituce jsou projevem největší zbabělosti, kterou nemůžeme tolerovat. Školy musí být garantem rovného přístupu ke vzdělání a zasluhují naši podporu

Zákonodárkyně Hyťhová v rozhovoru pro server Lidovky.cz demonstrovala mimo jiné její nezvyklý argument: „Chápu je z toho důvodu, že dneska je sociální systém nastavený tak, že se zneužívá dávek právě takovými lidmi, kteří nechodí do práce, nechodí ani řádně do školy“.

Vyjádření Hyťhové nicméně není pro ředitelku žádným překvapením. Poslankyně z Krupky coby nejmladší krajská zastupitelka v republice proslula kontroverzními výroky už v minulosti. Nedávno se do veřejného povědomí dostala svým návrhem na uzavření Integračního azylového střediska v ústeckých Předlicích. Považuje jej totiž za bezpečnostní riziko pro tamější občany.

„Už před (sněmovními) volbami se jí jako kandidátky a zastupitelky za Ústecký kraj novináři ptali na několik otázek. Dodnes mám doma schovaný jeden článek, ve kterém říká, že zruší inkluzi a islám,“ kroutila hlavou v reakci na tato slova ředitelka školy, která v posledních dnech řeší vlnu nenávisti směřované dětem a pedagogům její školy. Ta přichází prostřednictvím mailu i komentářů na Facebooku.

Ředitelka v médiích již na začátku tohoto týdne uvedla, že s ohledem na vážnost situace probere situaci s právníky. Dosud klidný chod zařízení se snaží zachránit i učitelé. Někteří proto píší do diskusí na Facebooku píší. „Nejsou to jen muslimští žáci, ale i jiní cizinci. Mnoho z těch žáků má velice úspěšné a inteligentní rodiče,“ reagoval jeden z učitelů.

Útoky zná i dívka s šátkem

Podobnému útoku byla v nedávné době vystavena také mladá studentka Eman Ghalebová z Teplic. Náporu výhružných vzkazů čelila coby studentka teplického gymnázia, která odmítla sundavat šátek z hlavy. „Přes všechny potíže, které mě potkaly kvůli mé barvě, šátku či mým názorům, jsem nikdy nebyla tak smutná a otrávená. Tady už nejde ani o šátky, ale vyloženě o barvu pleti a o jméno,“ napsala v reakci na současnou teplickou kauzu na svém facebookovém profilu.

Incidenty mířící na nezletileté cizince nejsou ojedinělé. V březnu tohoto roku, jak informoval server Lidovky.cz, čelily čtyři desítky škol nátlaku ze strany extremistů. A to kvůli zapojení do programu Edison spočívajícím v tom, že skupina osmi vysokoškolských studentů z různých zemí světa pravidelně přijíždí do České republiky a tráví čas ve zdejších školách. 

Představitelé krajně pravicových stran – Národní demokracie a strany Svoboda a síla - rozeslali tehdy vedení škol výzvu, aby dětem nepodsouvaly islám. Třebaže v minulosti byla tomuto projektu udělena záštita od ministerstva školství.

Ve facebookové skupině s názvem „Miloš Zeman - prezident ČR“, která navzdory...

Ve facebookové skupině s názvem „Miloš Zeman - prezident ČR“, která navzdory pojmenování není oficiální stránkou hlavy státu, se objevily fotografie žáků v doprovodu dospělých cizinců. Snímek autoři příspěvku doplnili zavádějícím komentářem: “Neziskovky v tichosti vyučují v českých školkách děti multikulturalismu a islámu!” a kontakty na školu, rodiče i jejich přátele.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.