Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Vysvětlil jim to a po pár hodinách ho pustili,' řekl Vondroušův právník

Pavel Vondrouš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Vondrouš | foto: ČTK

PRAHA 'Kuličkový atentátník' Pavel Vondrouš, kterého ve středu zadržela vídeňská policie, se ještě týž den večer dostal zpátky na svobodu. Dnes ráno pak nasedl do vlaku směr Liberec a odpoledne se chystá opět do práce.

Vondrouš skončil v rukou rakouské policie, když ve Vídni čekal na prezidenta Václava Klause. Upozornili na něj čeští kolegové, kteří se na střelce z Chrastavy zaměřili po zářijovém útoku na prezidenta. 

"Všechno bylo v naprosté v pohodě. Chtěli po něm jen jeho vysvětlení," řekl serveru Lidovky.cz Vondroušův právní zástupce Jiří Vyvadil. Podle jeho slov Vondrouše propustili kolem osmé hodiny večer. "Dnes ráno už nasedl do vlaku směr Liberec, aby ve dvě hodiny odpoledne nastoupil do práce," dodal právnÍk.

Rakouská policie zadržela Pavla Vondrouše s Philippem Janýrem ve Vídni

Rakouská policie zadržela Pavla Vondrouše s Philippem Janýrem ve Vídni.

Střelec z Chrastavy čekal na hlavu českého státu před akcí, na níž Klaus představil knihu Evropská integrace bez iluzí. Vondrouš s ním ale vůbec nepřišel do styku. "Program pana prezidenta se kvůli tomu nijak neupravoval," informoval LN hradní mluvčí Radim Ochvat. 

Vondrouš u sebe tentokrát žádnou kuličkovou pistoli neměl. "Měl u sebe pouze svoje letáky a chtěl je rozdávat. To je ale přeci normální, že když někam přijede hlava státu, tak se manifestuje," vysvětlil Vondroušovy plány jeho právník.

Vondroušovo vysvětlení

Dnes jsem ve Vídni před budovou Svazu průmyslu při prezentaci knížky Václava Klause rozdával další vydání mého občasníku Vondroušův XPRESS, který vyšel dvoujazyčně, tedy v němčině a v češtině.

V něm upozorňuji mimo jiné na názorovou blízkost Václava Klause a Anderse Breivika, na korupční prostředí v blízkosti Václava Klause a na jeho propagandu proti EU.

Prezentaci knížky pořádalo české velvyslanectví ve Vídni, kde velvyslancem je blízký přítel Václava Klause, pan Jan Koukal, bývalý primátor Prahy za ODS.

Chtěl jsem upozornit především na to, že Václav Klaus za peníze daňových poplatníků provádí svou soukromou podnikatelskou činnost a svou soukromou propagaci asociálního neoliberalismu. Jsem přesvědčen, že tím on a český velvylanec Jan Koukal zneužili svou pravomoc ve svůj prospěch.

Rakouská policie mě požádala o podání vysvětlení a pan Philipp Janýr výslech překládal.

Pavel Vondrouš

Vondrouš pod drobnohledem

Ve Vídni, kde byl Klaus na státní návštěvě, Vondrouš čekal před budovou Rakouského průmyslového spolku. Policie ho zatkla s jeho průvodcem Philippem Janýrem. V policejním voze se ocitli jen několik minut před Klausovým příjezdem. 

PSALI JSME:

Čeští kriminalisté o Vondroušově cestě do Vídně a jeho plánu setkat se s Klausem informovali své rakouské kolegy už v úterý. "Chceme co nejvíce snížit šanci, že něco podobného zopakuje," potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí Policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová.

O tom, že se Vondrouš za Klausem do Rakouska chystá, prý věděli díky "operativní činnosti". Že by měla atentátníka pod drobnohledem, policie sice odmítá, ale připouští, že o jeho pohybu má přehled. "Takové osoby máme zmapované, kde se pohybují, co by mohly dělat," přiznala Zatloukalová.

Kdo je Pavel Vondrouš

Vondrouš se zviditelnil, když na prezidenta koncem září vystřelil z airsoftové pistole po otevření nového mostu v Chrastavě a způsobil mu drobné oděrky. Klaus musel odjet na ošetření do nemocnice a byl kvůli útoku u výslechu, jehož přepis následně Vondrouš zveřejnil. Policie libereckého dělníka kvůli útoku obvinila z výtržnictví.

Dva z Klausových bodyguardů následně čelili stíhání za porušení povinnosti strážní služby, prezident je ale omilostnil a vyšetřování zastavil.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...