Atleti se vracejí bez medaile

Halové mistrovství světa v atletice – Při zranění Šebrleho reprezentanti na cenný kov nedosáhli

VALENCIE Dlouhých třináct let vozila česká atletika z halových mistrovství světa cenné kovy. Tentokrát ale medailový pramen vyschl.

Došlo totiž k tomu, že hned v úvodu druhého dne nevydržel při běhu na 60 metrů překážek zadní stehenní sval hlavního českého esa, sedmibojaře Romana Šebrleho. Musel odstoupit z druhého místa, nahradit jej nedokázal nikdo.

Naposledy se česká výprava vracela bez medaile z halového MS v Torontu v roce 1993.

„Ale až na zkušené Šebrleho s Rybovou se teď jednalo o mladý tým. Za umístění do osmé příčky jsme tu získali deset bodů, o čtyři víc než v Moskvě 2006. Tam to ale všechno udělal bronzem Šebrle, jinak jsme odjížděli jako spráskaní psi,“ netruchlil šéftrenér Václav Fišer.

„Škoda, bylo to na medaili,“ rmoutil se Šebrle poté, co jej na nosítkách odnesli z plochy na vyšetření. Natržený sval jej odsoudil do role diváka, který sledoval první titul halového mistra světa Američana Bryana Claye. Ten po stříbrech z Budapešti 2004 a Moskvy 2006, kde jej přemohli Šebrle, resp. Niklaus z Německa, nyní suverénně zvítězil součtem 6371 bodů.

Stříbro vybojoval Bělorus Andrej Kravčenko v národním rekordu 6234 bodů před Kazachem Dmitrijem Karpovem.

Štafeta doběhla čtvrtá Hájit čest české královny sportu tak zůstalo na ostatních. V tomto směru mělo nejblíž k úspěchu kvarteto čtvrtkařek ve složení Zuzana Bergrová, Denisa Ščerbová, Jitka Bartoníčková a Zuzana Hejnová, jež vybojovalo čtvrté místo. Dívkám odpadl rozběh a postoupily přímo do šestičlenného finále, kde dokázaly porazit štafety Rumunska a Polska. Na bronzový tým USA ztratily pět vteřin.

Sedmé místo obsadila tyčkařka Pavla Rybová – výkon halové exmistryně světa i Evropy 450 cm je na hranici jejího letošního maxima. „Asi by byla chyba, kdybych nebyla spokojená,“ pravila svěřenkyně trenéra Boleslava Patery.

Devátý skončil výškař Jaroslav Bába, kterému finále nevyšlo – jako jediný nezdolal 227 a zůstal na 223 centimetrech. „Nějak jsem se zasekl, jen kdybych věděl proč. Cítil jsem se dobře, nejradši bych skákal dál,“ smutnil. Jeho kolegyni Ivě Strakové patřila ve finále dělená osmá pozice. Stejnou výšku 193 cm při shodném počtu oprav zapsala také Němka Friedrichová. Pro Strakovou je přesto tento výsledek po 7. místě na HME v Madridu 2005 a 11. pozici na letním MS v Helsinkách ve stejném roce jedním z největších úspěchů v kariéře.

Sedmou příčkou se blýskla čtvrtkařka Zuzana Hejnová. Pozdější finišmanka štafety dosáhla v semifinále času 53,16 vteřiny a byla první nepostupující do finálové šestky.