Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Atletický pamlsek může začít

Česko

Mítink světových rekordmanů v pražské 02 areně slibuje nejen tyčku Isinbajevové

PRAHA Do startu halového atletického mítinku, jaký Česko nepamatuje, zbývají pouhé hodiny. Představení plné světových rekordmanů v pražské O2 areně zvedne svou oponu dnes v 19.30. Předprogram, během něhož budou mít čeští atleti poslední šanci plnit limity pro halové ME v Turíně, začíná v 16.30.

Největší pozornost se soustředí na start ruské tyčkařky Jeleny Isinbajevové. „Chci se tady pokusit o světový rekord 501 centimetrů,“ zopakovala nejlepší světová atletka, která už si stihla oživit svoje vzpomínky na Prahu.

„Naposledy jsem zde skákala před šesti lety při Pražské tyče na Václavském náměstí. Teď jsem se tam byla podívat opět, stejně jako na Karlově mostě – Praha je nádherné historické město a jednou musím přijet i bez závodního programu,“ plánovala. „Teď ale myslím na mítink – když budou diváci hodně křičet, můžou se dít nemalé věci,“ naznačila tyčkařská královna, která v Praze může vytvořit svůj světový rekord číslo 27.

Harperové se převrátil svět Na světový rekord hodlá zaútočit také Etiopanka Meseret Defarová, a to na netradiční trati dvě míle. „Určitě se o to pokusím,“ slíbila drobná běžkyně, která nedávno překonala světový halový rekord na 5000 metrů a jíž by k rekordu mohla pomoci zaplněná hala, do které se při mítinku vejde 12 000 diváků. „Cítím formu a před takovou návštěvou jsem v hale nikdy neběžela. Mohla by mě dohnat k výjimečnému výkonu,“ usmála se.

Kvalitní čas se očekává také od Dawn Harperové, olympijské vítězky na překážkách. „Chtěla bych si tady zlepšit osobní rekord 7,98,“ pravila Američanka, které se prý po pekingském triumfu otočil svět. „Mohla jsem zanechat příležitostných zaměstnání, bez nichž bychom s manželem – čtvrtkařem – neuživili rodinu, získala jsem první smlouvu na sportovní oblečení. A lidé mě začali poznávat na ulici a chtít i podpisy. To jsem neznala,“ culila se.

O rekordní zápis bude usilovat i Súdánec Abubaker Kaki na kilometru, stejně jako keňští běžci v čele s Paulem Koechem, světovou jedničkou na 3000 metrů překážek, na trati 5000 metrů.

Účast Vlašičové je ohrožena Start chorvatské výškařky Blanky Vlašičové, která letos startovala šestkrát, pětkrát zvítězila a vždy překonala víc než dva metry, zkomplikovala bolavá záda, což ji postihlo před pěti dny na mítinku ve Splitu. „Srdce mi říká – skákej, máš formu. Rozum však velí – zůstaň doma, chceš uspět v Turíně,“ uvedla výškařka pro včerejší záhřebský Jutarnji list. „Pražský start by byl riskantní,“ dodal otec a trenér mistryně světa Joško Vlašič.

„Hledáme řešení, aby se Blanka aspoň přiletěla podívat,“ pravil manažer mítinku Alfonz Juck.

Při slavnostním zahájení mítinku, jehož televizní přenos či záznam půjde do 120 zemí, spatří diváci v 19.15 všechny aktuální české světové rekordmany. Helenu Fibingerovou, Jarmilu Kratochvílovou, Barboru Špotákovou, ředitele mítinku Jana Železného a Romana Šebrleho. Ten je přihlášen k prvním startům v sezoně – v tyči, na 60 m překážek a na dvoustovku.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!