7. dubna 2013 12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg chce řešit Remka, Klausovou i Vondru. Půjde na Hrad

Prosadí Miloš Zeman do Bratislavy Livii Klausovou? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prosadí Miloš Zeman do Bratislavy Livii Klausovou? |

PRAHA Přestřelku mezi Hradem a Černínským palácem má ukončit setkání ministra s prezidentem. Karel Schwarzenberg totiž požádal Miloše Zemana o schůzku. Serveru Lidovky.cz to potvrdil ředitel zahraničního odboru prezidentovy kanceláře Hynek Kmoníček. Očekávané téma: obsazení českých velvyslanectví ve světě.

Audienci u Zemana bude předcházet Kmoníčkovo setkání s prvním náměstkem ministra zahraničí Jiřím Schneiderem a je pravděpodobné, že právě na této schůzce padnou konkrétní návrhy na personální obsazení českých ambasád. Úředníci by tak měli připravit cestu z krize, kterou rozpoutala debata o místě velvyslance v Bratislavě, kam Zeman tlačí Livii Klausovou. Další hradní požadavek pak zní: pošlete do Moskvy europoslance za KSČM Vladímíra Remka.

Hlavní schůzka proběhne po návratu ministra zahraničí z pracovní cesty do Arménie a Gruzie. "Pan prezident Zeman přijme pana ministra zahraničí Karla Schwarzenberga na jeho žádost, a to po jeho návratu do ČR," uvedl pro server Lidovky.cz Kmoníček. Schwarzenberg se z Kavkazu vrací 12. dubna.

V sobotních LN už ministr zahraničí připustil, že Remek by mohl skutečně do Ruska zamířit výměnou za Alexandra Vondru, kterého by Schwarzenberg pro změnu rád viděl v Izraeli. Otázkou tak zůstává, jestli bude součástí dohody také zmiňované velvyslanectví na Slovensku pro Klausovou.

SPOR O AMBASÁDY:

Že ke schůzce mezi Zemanem a Schwarzenbergem dojde, naznačil již dříve v rozhovoru pro server Lidovky.cz hradní kancléř Vratislav Mynář. "Určitě by to bylo lepší sejít se a neposílat si vzkazy přes novináře. Pokud vím, ke schůzce by mělo dojít." řekl bývalý předseda Zemanovců.

khuKarel Hrubeš, ogoOndřej Golis

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!