Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Audio: Co říkal Rath o Hitlerovi

Česko

  18:32
PRAHA - David Rath se ostře ohradil proti vyznění rozhovoru, který uveřejnily sobotní Lidové noviny. Jde prý o dezinterpretaci jeho slov. Poslechněte si tedy zvukový záznam rozhovoru.

Poslechněte si, co říkal David Rath o Hitlerovi v rozhovoru pro LN.

David Rath se ohradil proti údajné dezinterpretaci svých výroků ve sobotním vydání Lidových novin. V tiskové zprávě ČSSD mimo jiné uvádí, že "nikdy netrpěl, na rozdíl od vládních politiků v čele s Mirkem Topolánkem a jeho pravou rukou Markem „Bormanem“ Dalíkem, obdivem k režimu Adolfa Hitlera". Za Ratha se postavil i šéf ČSSD. "Výroky Davida Ratha jsou vytržené z kontextu a ze souvislostí. Jejich interpretace je absurdní," řekl Paroubek.

Přečtěte si: Celé znění tiskové zprávy ČSSD

Celé znění přepisu rozhovoru, který vyšel v LN najdete zde. Úryvek o Hitlerovi přetiskujeme:

...

LN Zato Jiří Havel přišel se zmíněným receptem ČSSD a ani nespočítal, na kolik by to přišlo. Vy máte představu?
Přijde to na řadu miliard, ale…

LN Co je řada miliard?
Já jsem to nepsal. David Rath to nepočítal. Ale my potřebujeme nastartovat spotřebu! Co dělal Karel IV., když byla krize? Stavěl hladovou zeď, aby lidem dal práci a ti se mohli najíst! Co dělali američtí prezidenti? Prudce zvedli důchody a dávky v nezaměstnanosti, aby lidi ekonomiku roztočili! A tohle je ze stejné kuchyně. Jak chcete roztočit ekonomiku, když lidem nedáte peníze?

LN A jak vy chcete roztočit ekonomiku, kdy se ani nenamáháte spočítat, na kolik vás to přijde?
Já jsem ten materiál nepsal, abych tady teď žongloval čísly.

LN Ale ten materiál obhajujete.
Protože to má logiku – zvýšit lidem příjmy, dotlačit je, aby začali utrácet. To je to, co potřebujeme! Jak řešil krizi Adolf Hitler?

LN Pane hejtmane, neděste mě.
No ne. Vy se smějete, ale to jsou vážné věci. Hitler řešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a tím nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby! Pak to tedy vyústilo ve válku… Liberální ekonomové na tohle všechno zapomněli. A místo toho přicházejí s nějakými svými fantasmagoriemi.
...

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat