15. ledna 2014 8:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Audit Bruselu ve středočeských dotacích: diskriminace a losovačky

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

BRUSEL Netransparentní výběr pomocí losování, diskriminační kritéria či neoprávněné vyloučení nejnižší nabídky zjistili loni auditoři Evropské unie v Regionálním operačním programu Střední Čechy.

Výsledky auditu dostala v minulých dnech česká strana, která by se k nim měla přibližně do 9. února vyjádřit. Praha už dříve sdělila Evropské komisi svůj postoj k pracovní verzi zprávy auditu; řídící orgán programu se závěry nesouhlasí.

Operační program Střední Čechy je jedním z programů čerpajících peníze z evropských strukturálních fondů, u nichž Evropská komise kvůli nesrovnalostem zastavila proplácení peněz.

V případě tohoto programu přestala česká strana podávat žádosti už loni v létě, tehdy byl také proveden audit. V programu, na který bylo v minulém finančním období vyčleněno v přepočtu celkem asi 15 miliard korun, je nyní fakticky zmrazeno asi 4,6 miliardy Kč.

ČTĚTE TAKÉ:

Proplacení daleko vyšší částky, v přepočtu asi 27 miliard korun, nyní ale stojí v programu Výzkum a vývoj pro inovace. Zástupci Evropské komise a Česka také v souvislosti s tímto programem nyní diskutují především o výši nutných finančních korekcí.

Česká strana nechce mluvit

Podobnou diskusi očekává Evropská komise nad výsledky unijního auditu situace ve středočeském operačním programu. Právě tato debata, která se obvykle vede především o přijatých nápravných opatřeních a výši korekcí, je jedním z důvodů, proč o auditu nechce ani komise ani česká strana příliš mluvit. Zdroje ČTK přitom připomínají, že od okamžiku dokončení auditu už uplynulo několik měsíců a situace ve Středních Čechách se od té doby skutečně mohla změnit.

"Cílem je opětovné spuštění těchto investic co nejdříve tak, aby z nich mohli mít užitek čeští občané i ekonomika jako celek," řekla Shirin Wheelerová, mluvčí evropského komisaře pro regionální politiku Johannese Hahna.

Kromě už zmíněných "losovaček", znevýhodňujících podmínkách pro některé uchazeče nebo o vylučování nejlevnějších nabídek, auditoři komise hovoří též o nezákonných kritériích pro zadávání zakázek či o přílišném omezení lhůt k vyzvednutí zadávací dokumentace nebo o netransparentních informacích v oznámení o zakázce.

Další problém? V integrovaném programu

Problémy s proplácením má stále také Integrovaný operační program. Pro něj bylo na celé minulé finanční období vyčleněno v přepočtu přes 43 miliard korun. U něj jsou ale potíže relativně technického rázu a mohly by být rychle vyřešeny. Naopak po loňských korekcích nyní kromě středočeského běží ostatní regionální operační programy. Další možné korekce je čekají až poté, co budou určena případná pochybení za loňský rok.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle informací z Evropské komise bylo k 3. lednu 2014 ze strukturálních fondů certifikováno za 385,5 miliardy korun, což je ani ne polovina celkových peněz určených pro ČR ve finančním období do roku 2013. Celková částka je skoro 809 miliard korun.

Ministerstvo financí má údajně připravenou žádost o certifikaci na dalších přibližně 55 miliard Kč. Pokud by všechny tyto peníze prošly schvalovacím procesem bez výhrad, dostalo by se Česko asi k 55 procentům čerpání.

Evropská komise přitom uvádí, že k zajištění podmínek pro úplné vyčerpání přidělené částky podle pravidla N+2, tedy proplácení z EU ještě dva roky zpětně, by bylo potřeba dostat se nyní někam k úrovni 65 procent. Z toho by plynulo, že z minulého finančního období Česká republika při pesimistickém odhadu nevyčerpá asi 20 procent prostředků ze strukturálních fondů, při optimistickém odhadu přibližně deset procent, uvádějí zdroje.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!