31. května 2019 17:25, aktualizováno  17:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Audit jasně potvrdil Babišův střet zájmů, Česko musí vrátit kolem půl miliardy korun, tvrdí TI

Andrej Babiš po výsledcích eurovoleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš po výsledcích eurovoleb. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha Předběžný návrh auditu Evropské komise (EK) podle zástupců nevládní organizace Transparency International (TI) jasně potvrzuje, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmu a firma Agrofert nemá nárok na evropské dotace.

Premiér tak Česku způsobil mezinárodní ostudu a stát bude muset vrátit podle odhadů asi půl miliardy korun EU, řekli v pátek zástupci TI novinářům na tiskové konferenci. Agrofert by podle nich mohl přijít asi o čtyři až šest miliard ročně.

Právě zástupci TI na možný Babišův střet zájmů loni upozornili. Premiér podle jejího právního názoru i po vložení své firmy Agrofert do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

„Ukazuje se, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmu a stále zůstal ovládající osobou Agrofertu a jeho skutečným majitelem a plyne z toho to, že Agrofert na dotace nárok nemá,“ řekl šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. „Premiér svou nenasytností způsobil Česku mezinárodní ostudu. Cíleně a promyšleně obcházel pravidla hlavně proto, aby netrpěla jeho vlastní firma,“ dodal. Stát podle něj bude muset soudně vymáhat po Agrofertu asi půl miliardy korun, které bude podle odhadů TI nutné přímo vrátit EU.

Podle webů Hospodářských novin a Neovlivní.cz audit EK Babišův střet zájmu potvrdil. Všechny prověřované evropské dotace, které obdržela skupina Agrofert od února 2017, chce podle médií Brusel vrátit zpět. Babiš reagoval, že neporušuje ani české ani evropské zákony a že Česká republika nebude muset žádné dotace vracet. Zdůraznil, že jde o předběžný návrh.

Agrofert nebude mít nárok na evropské dotace

Podle Ondráčky zřejmě Agrofert nebude mít nárok nejen na evropské, ale ani na české dotace, české veřejné zakázky a investiční pobídky. Ročně by se podle něj mohlo jednat o čtyři až šest miliard korun, které by Agrofert neměl získávat, protože na ně nemá nárok.

České úřady by také podle Ondráčky neměly nahrazovat výpadek evropských peněz Agrofertu z českého státního rozpočtu. „Podle nás se jedná o nezákonné jednání. Porušují tím rozpočtová pravidla, rozpočtovou kázeň, povinnost péče o řádného hospodáře a pro konkrétní úředníky, ale i třeba členy veřejných rad státních fondů to může mít poměrně vážné důsledky, včetně trestněprávních,“ řekl šéf TI.

Zástupci organizace se nyní snaží přesvědčit ministerstvo financí i evropské úřady, aby předběžné závěry z auditu zveřejnily. Podle vedoucího analytika TI Milana Eibla je to potřeba, aby se vyjasnilo, zda je Agrofert ještě stále možným příjemcem dotací, nebo ne.

Agrofert je největším subjektem v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným hráčem v lesnictví a médiích. Předloni zaměstnával zhruba 33 000 lidí, z toho 22 000 v ČR. Babiš koncern vlastnil ještě na začátku roku 2017, v únoru 2017 vložil své akcie kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...