Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Audit útočí na Česko, snaží se ho destabilizovat, peníze vracet nebudeme, hájil se Babiš

Premiér Andrej Babiš při projevu ve sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš při projevu ve sněmovně. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Hned v úvodu schůze Poslanecké sněmovny si na nejméně tři čtvrtě hodiny vzal slovo premiér Andrej Babiš (ANO). Od řečnického pultíku se hájil proti předběžným závěrům auditu Evropské komise, který hovoří o jeho střetu zájmů i o možném vracení dotací. Předseda hnutí ANO ho označil za pochybný dokument, který má znaky útoku.

Svůj čas u pultíku využil premiér ke své obhajobě i útokům na Komisi i tuzemskou opozici. „Považuji ten audit za útok na Českou republiku. Za útok na zájmy České republiky. Za destabilizaci České republiky,“ prohlásil hned zkraje projevu Babiš. Zároveň naznačil, že by se mohlo jednat o součást odvety ze strany Komise za její kritiku ze strany států Visegrádské čtyřky.

Premiér také několikrát zpochybnil důvěryhodnost dokumentu, který k českým úředníkům dorazil minulý týden. „Návrh auditní zprávy je nestandardní. Já říkám, že je to pochybný audit,“ sdělil poslancům předseda hnutí ANO. Za podezřelé označil například skutečnost, že audit Komise dorazil pouze v papírové podobě, ačkoliv zvykem bývá spíše ta elektronická. Chyběl prý také průvodní dopis, stejně jako podpis autorů.

Za klíčové podle vlastních slov považuje, že se nejedná o konečné rozhodnutí. „Tato zpráva uvádí prozatímní zjištění, závěry a doporučení auditorů komise, ty se mohou změnit s ohledem na připomínky a další informace obdržené od národních orgánů,“ odcitoval Babiš ve sněmovně část auditu se statusem „důvěrné“ a dodal, že věří, že se závěry zprávy skutečně změní.

Babiš: Opisují od Pirátů

Několikrát se premiérovy slovní výpady obrátily také proti samotným tvůrcům auditu. „Podle tvrzení dokumentu to vypadá, že auditoři Evropské unie opisovali od Pirátů a naší legendární zkorumpované neziskovky Transparency International,“ prohlásil Babiš s odkazem na stížnosti, které na něj v minulosti do Bruselu směřovaly od Pirátské strany i od zmíněné neziskové organizace.

Premiér Andrej Babiš ve sněmovně.

Premiér Andrej Babiš ve sněmovně.

Úředníci komise podle tvrzení předsedy ANO vykládají českou legislativu o střetu zájmů, který český premiér trvale označuje jako „lex Babiš“. V souladu s ním prý jednal celou dobu.

Řada tvrzení auditní zprávy je prý navíc prokazatelně chybná, na což obsáhle odkazoval v následujícím příspěvku také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Je to nepovedená, nepravdivá zpráva, která má znaky útoku,“ prohlásil Andrej Babiš s tím, že se vztahuje na roky, kdy nevykonával funkci premiéra. Také v ní dle jeho tvrzení chybí jediný hmatatelný důkaz.

Babiš: Nic se vracet nebude

Podle českého premiéra se prý, i přes mediální spekulace, v důsledku zjištění auditu žádné peníze do evropských rozpočtů vracet kvůli jeho bývalé firmě Agrofert nebudou. Holding, který je momentálně ve svěřenském fondu, prý do českých veřejných rozpočtů odvedl více, než kolik inkasoval na dotacích.

Finanční prostředky už prý navíc Česko vracet v minulosti, kdy podle Babiše vládly takzvané „tradiční strany“, muselo vícekrát. „Za 15 let členství v Evropské unii nás daňové poplatníky připravily o 34 miliard 753 milionů,“ vyčetl svým předchůdcům premiér. Agrofert prý naopak zachránil podniky, které oni vytunelovali.

V závěru své řeči předseda ANO uvedl, že se analýzou auditu budou zabývat nezávislí certifikovaní úředníci a následně se k němu vyjádří příslušná ministerstva. Finální zpráva i s postojem České republiky by podle premiérových slov měla být k dispozici za tři až čtyři měsíce.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...