Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Auditor státu se zmítá v problémech

Česko

PRAHA Jedna z největších poradenských společností na světě a hlavní rádce českého státu v miliardových transakcích, společnost Deloitte, se potýká s obrovskými problémy. Firma na hodinu propustila svého hlavního partnera Petra Kymličku, který vedl poradenskou část společnosti a kterému přišla na podvody v účetnictví, díky nimž získával vyšší prémie. Čistka však pokračuje dál, ke konci června dostaly výpověď další desítky lidí a rozsáhlá kontrola, která současné propouštění spustila, v Deloitte probíhá nadále.

Podle informací Lidových novin, potvrzených třemi důvěryhodnými zdroji, se o dění v Deloitte dokonce zajímá rovněž Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality – tedy protikorupční policie. Její detektivové již tři týdny zkoumají, zda existuje tajný fond určený na uplácení státních zaměstnanců při zadávání veřejných zakázek. Oexistenci až 300milionového fondu určeného na úplatky se začalo mluvit hned poté, co firma ze dne na den ukončila pracovní poměr s vedoucím partnerem Kymličkou. „Není možné, aby o nesrovnalostech v účetnictví věděl jen on sám. O tom muselo vědět nejméně 20 lidí,“ uvedl jeden ze zdrojů Lidových novin.

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek nechtěl upřesnit, zda se jedná o oficiální vyšetřování, či prověřování na základě iniciativy samotných detektivů. „Po špatných zkušenostech z dřívější doby protikorupční policie nezveřejňuje jména subjektů, které vyšetřuje,“ uvedl Skřepek.

Vedoucí partner Deloitte pro Česko a Slovensko Michal Petrman nevidí na masivním propouštění nic neobvyklého. „V souvislosti se schválením plánu na období po 1. červnu a ročním hodnocením zaměstnanců jsme s některými z nich uzavřeli dohodu o ukončení pracovního poměru. Konkrétní počet zaměstnanců, kteří takto odcházejí, je vnitřní záležitostí firmy,“ řekl Lidovým novinám Petrman. Neví rovněž nic o tom, že by jím vedená firma byla v hledáčku policie. „V současné době není Deloitte předmětem žádného externího vyšetřování. Jakákoli nepodložená informace v tomto smyslu by mohla poškodit firmu a být předmětem žaloby o náhradu škody,“ uvedl Petrman v odpovědi na otázky Lidových novin.

Společnost Deloitte se nyní snaží znovu poskládat své účetnictví za loňský rok, podle Petrmana dojde ke zveřejnění účetní závěrky brzy.

„Při pravidelné interní kontrole v oddělení poradenských služeb byly zjištěny některé nesrovnalosti v manažerském vykazování. Zjištění nemají dopad na finanční situaci společnosti Deloitte ani neovlivňují rozsah a kvalitu služeb poskytovaných klientům. Výsledky kontroly proto společnost považuje za svoji vnitřní záležitost a nebude je komentovat,“ uvedl pouze Petrman.

Aféra ohrožuje důvěryhodnost firmy Deloitte, která od státu získává stamilionové zakázky na konzultační služby. V současnosti se např. uchází o zakázky při rekonstrukci dálnice D1 a dalších dopravních projektech, za které stát plánuje utratit 150 milionů korun. Aféru nechtěla blíže komentovat ani mluvčí americké centrály Deloitte Madonna Jarrettová. „Je to lokální záležitost,“ uvedla pouze.

Jakékoli osobní pochybení odmítá i bývalý partner firmy Kymlička. „Žádných manipulací jsem se nedopustil. Našel jsem si novou možnost uplatnění. Odešel jsem na základě vlastní iniciativy,“ tvrdil nejprve. Podle informací Lidových novin však byl odchod po provalení účetních machinací bleskový a Kymlička s Deloitte uzavřel dohodu, že se k případu nebude vyjadřovat a Deloitte jej na oplátku nebude žalovat.

Lidové noviny se snažily s Kymličkou setkat, domluvenou schůzku však zrušil s tím, že za Deloitte smí komunikovat pouze vedoucí partner firmy Petrman. Zároveň Kymlička upřesnil, že za jeho odchodem bylo i vysoké pracovní tempo v Deloitte a nespecifikované zdravotní důvody.

***

DELOITTE V ČESKU Se kterými státními firmami také spolupracuje * ČD Cargo * Česká exportní banka * České aerolinie * České dráhy * Českomoravská záruční a rozvojová banka * Dopravní podnik hl.m. Prahy Kdo také prošel firmou Deloitte * Otto Jelinek, Čechokanaďan, v barvách Československa získal krasobruslařský titul mistra světa, později působil jako ministr v kanadské vládě, v letech 1994-2005 šéfoval české pobočce. * Josef Kotrba, před příchodem do společnosti byl náměstek generálního ředitele České spořitelny, nyní je v Deloitte řídícím partnerem pro trhy * Luděk Niedermayer, dřívější viceguvernér ČNB, nynější šéf oddělení consulting firmy Deloitte v České republice.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!