Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Audity ČSSD? Je to nefér, měli jsme dostat medaili za hrdinství, hodnotí Heger

Česko

  6:15
PRAHA - Po auditech ministra financí Andreje Babiše na ministerstvech ANO se chtěl předvést i premiér Bohuslav Sobotka. V rezortech vedených ČSSD tak ministři údajně objevili nesrovnalosti za 2 miliardy korun. S tím ale nesouhlasí ministři bývalých vlád, na které premiér ukázal prstem. „Je nefér, že nás kritizují. Měli bysme dostat medaili za hrdinství,“ říká například exministr zdravotnictví Leoš Heger pro server Lidovky.cz.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger zakázal vývoz alkoholu od 20 procent z Česka, a to s okamžitou platností. foto: ČTK

1. Ministerstvo zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
  • současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček kritizoval zejména Státní ústav pro kontrolu léčiv. Audit podle něj potvrdil, že „se plánovalo vyvedení“ zhruba 300 milionů korun. Peníze se měly ztratit v zakázkách na informační technologie.
  • Němeček upozornil také na plýtvání peněz.
  • Ministerstvo podepsalo smlouvy na IT systémy pro řízení kvality a nákladovosti, které ale později zrušilo. Stát za tento nikdy nerealizovaný projekt zaplatil 3,2 milionu korun. VÍCE čtěte ZDE.

Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) ale ČSSD jako svůj objev prezentuje něco, o čem už veřejnost dávno věděla. Jeden audit provedlo samo vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv a druhý přímo ministerstvo zdravotnictví. Obě šetření prokázala, že hlavní problém byl v IT zakázkách na částku 300 milionů.

„Tato částka, kterou nyní ČSSD prezentovala, byla ale známa už při odvolávání pana (Pavla) Březovského (odvolaný ředitel lékového ústavu; pozn. redakce) v únoru tohoto roku. Pak to vyhlásili ještě jednou, zhruba dva měsíce zpátky, a minulý týden znova,“ říká nechápavě Heger.

Nesrovnalosti za 300 milionů byly podle Hegera dluhy ještě z éry ředitele Martina Beneše. „Jednalo se o nasmlouvané licence s Oraclem, které ale neplatili, nebo jich využívali více, už nevím. Začalo se to později řešit jako dluh z minulosti a tato částka činí většinový díl ze zmíněných 300 milionů,“ vysvětluje Heger. Údajně netuší, proč nové vlády tuto částku opakují pořád dokola. „Nic nového pod sluncem,“ dodává.

Stejně tak není podle Hegera fér, když je jeho vedení vytýkáno, že za nezrealizovaný projekt zaplatil 3,2 milionu korun. Na problematické smlouvy na IT systém, které v červnu 2010 podepsala tehdejší ministryně Dana Jurásková poukázal i Nejvyšší kontrolní úřad.

„Za tohle bychom měli dostat medaili za hrdinství. Byl to evropský projekt za tři čtvrtě miliardy na zvýšení efektivity zdravotnického systému. Zakázku doprovázela ještě další za 60 milionů na řízení tohoto projektu. My jsme připravovali její zrušení, ale některé práce už dávno běžely. Zaplacených 3,2 milionu byla daň za záchranu tři čtvrtě miliardy,“ tvrdí Heger. „Pan Sobotka se prostě chtěl ukázat, že na svých ministerstvech také pracuje na vyčištění,“ dodává.

2. Ministerstvo průmyslu a obchodu

Jan Mládek (ČSSD).
  • Ministr průmyslu Jan Mládek označil za „podivný“ nákup nemovitostí ČPP Transgasem. Státní podnik chtěl koupit osm domů v Ústí nad Labem a Liberci, transakci ale ministerstvo zastavilo a zpět dostalo 317 milionů. Podle policie se jednalo o předem dohodnutý obchod.
  • Kritika se vztahovala i na Výzkumný a vývojový ústav dřevařský. Ten měl podle Mládka koupit nemovitost, žádnou ale nezískal. Škoda se vyšplhala na 130 milionů. Smlouvu uzavřel v roce 2007 ministr Martin Říman (ODS). VÍCE čtěte ZDE.

Obchod státního podniku ČPP Transgas podepsal ministr Rusnokovy vlády Jiří Cienciala. Ten se nyní ale brání, že v době rozhodování měl k dispozici tři expertízy, z toho dvě právní. A že všechna stanoviska včetně poradců byla kladná.

Rektor ostavské vysoké školy Jiří Cienciala.

„Ministr Mládek mě při předávání funkce či těsně poté upozornil na nebezpečí nekalého záměru a objasnil mi některé souvislosti. Neprodleně jsem se spojil s tvůrci tohoto nápadu a domluvili jsme se na tom, že pokud nevrátí věci do původního stavu a podezření, která se jsem nabyl, se ukážou pravdivá, podám trestní oznámení. A zbytek znáte,“ tvrdí nyní Ciencala. Dodal, že doufám, že se celá věc nebude skandalizovat, když se tak „excelentně vyřešila“. „Díky Honzovi Mládkovi,“ dodal.

Obchod Transgasu přitom začal rezort připravovat už na podzim roku 2012, když byl v čele ministerstva Martin Kuba (ODS). Ten se však nyní od celé kauzy distancoval. „O ČPP Transgas vím, ale spadá to do období mého následovníka pana Ciencialy. Ten to podepisoval,“ uvedl Kuba. Podle jeho slov se totiž kauza na úroveň ministra dostala až tehdy, když už na úřadu nebyl.

3. Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.
  • Ministryně práce Michaela Marksová Tominová na základě auditu upozornila, že v letech 2011 až 2014 rezort práce „zbytečně vyhodil“ miliardu korun za informační systémy. Jmenovala například zakázku z roku 2011 na dodávku IP telefonů Siemens, komunikační systém a podporu.
  • Tominová dále řekla, že se nepodařilo dohledat některé smlouvy či dokumenty k zakázkám. Za "kostlivce ve skříni" označila například smlouvy s Nugget SW s.r.o., kde měl být v rozporu se zákonem uzavřen dodatek ke smlouvě; či se společností GORDIC spol. s.r.o..
  • Kontrola také odhalila porušení finanční kázně v evropských projektech.

Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se ale k výsledkům auditu, které poukazovaly na smlouvy z jeho funkčního období, vůbec nechce vyjadřovat.

Jaromír Drábek.

„Vzhledem k tomu, že audit nebyl zveřejněn, nemohu se k němu vyjádřit. Totéž se týká smluv, tam ani není jasné, zda to souvisí s obdobím, kdy jsem byl ministrem,“ uvedl Drábek.

Komentovat nechtěl konkrétně ani chybnou zakázku na IP telefony Siemens, za kterou udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ministerstvu pokutu 500 tisíc korun, a která právě spadá do tzv. Drábkovy éry. Ministerstvo tuto zakázku za téměř 300 milionů uložilo údajně „bez soutěže“. „Již jsem se vyjádřil, víc k tomu nemám co dodat,“ uvedl.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...