Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Auf Wiedersehen, staré reaktory

Česko

Japonské drama – svět vyděšený jadernou havárií přehodnocuje pohled na atomové elektrárny

Němci odstaví jaderné elektrárny postavené před rokem 1980. Například Francouzi ale oznámili, že zůstanou jen u kontrol svých jaderných elektráren.

BERLÍN/PRAHA Dramatické události v japonské atomové elektrárně čím dál více rezonují ve světové jaderné energetice. A nejrazantněji v Německu.

Vláda kancléřky Angely Merkelové včera učinila další radiální krok, který má umlčet hlasy, jež vyjadřují obavy z bezpečnosti nukleárních zařízení. Byť prozatím se Merkelová spíše stává terčem kritiky, že pouze nadbíhá voličům před nadcházejícími zemskými volbami, neboť se obává další prohry.

Už v pondělí německá vláda oznámila, že na tři měsíce pozastavuje své dřívější rozhodnutí, že prodlouží životnost jaderných elektráren v zemi v průměru o zhruba 12 let.

Včera Merkelová nechala uzavřít sedm starších jaderných elektráren – taktéž do půlky června. Německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen k tomu dodal, že není vůbec jisté, že budou opět zprovozněny.

„Elektrárny, které byly zprovozněny před koncem roku 1980 ... budou po dobu moratoria uzavřeny,“ oznámila Merkelová a zdůraznila, že nejde o dohodu s jejich provozovateli, nýbrž výhradně o vládní nařízení. V některých ze sedmi dotčených elektráren nicméně již utlumování provozu začalo.

V provozu tak zůstane jen deset nukleárních zařízení, jedno z nich – problémová elektrárna Krümmel – prý ale bude dál odstavena. Podle německých vládních expertů ovšem výpadky v dodávkách proudu nehrozí, ztracené kapacity prý dostatečně nahradí uhelné, solární a větrné elektrárny.

To však neznamená, že se rozhodnutí vlády Angely Merkelové nesetkalo s kritikou. „Panika a stranická politika jsou špatnými rádci,“ nechal se například podle agentury Reuters slyšet šéf Německé komory průmyslu a obchodu Hans Heinrich Driftmann. A předák opozičních sociálních demokratů Sigmar Gabriel to v televizi ARD rovnou nazval „průhledným trikem“.

Německo totiž čekají další troje zemské volby včetně důležitého Bádenska-Württemberska a Merkelová se bojí opakování neúspěchů z počátku tohoto roku.

Francie: Je to absurdní Obavy německých politiků – ať už skutečné, či pouze proklamované – se ovšem neomezují pouze na jejich území. Bavorský ministr životního Markus Söder například po včerejší schůzce zástupců dotčených spolkových zemí s Merkelovou podotkl, že o bezpečnosti atomových elektráren by Němci měli jednat i se sousedními zeměmi. „Česko a Francie jsou totiž blíž než Japonsko,“ citovala jej ČTK.

Francie sice podobně jako Rusko a další země oznámila, že fungování svých jaderných zařízení prověří, přímou souvislost s japonskou katastrofou ale odmítla. „Je absurdní tvrdit, že jádro má být zavřeno,“ prohlásil francouzský premiér François Fillon. Jeho země přitom patří se svými 58 jaderným reaktory mezi světové mocnosti a z jádra získává podle agentury Bloomerg tři čtvrtiny své elektřiny.

Od budování nových jaderných elektráren se nechce nechat odradit ani Itálie. Vládu Silvia Berlusconiho ale letos čeká referendum, zda bude zákaz z roku 1987 opravdu zrušen.

***

23procent elektřiny nyní získává Německo z jádra

Dočasné odpojení se týká německých elektráren postavených před rokem 1980: Neckarwestheim I, Isar I, Biblis A a B, Philippsburg I a Unterweser a již nyní odstavené severoněmecké elektrárny Brunsbüttel. Dohromady mají výkon 7419 MW, což je téměř výkon čtyř Temelínů.

Celkem vzniklo v Evropě 94 jaderných elektráren, z toho počtu je v provozu 50 a trvale odstaveno 44.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....