Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aukce na webu: eBay v. Aukro

Česko

Celosvětově patří internetové aukce mezi stránky s nejvyšší návštěvností. V Česku tomu dlouho tak nebylo, nakonec se však etablovalo Aukro a vydělává miliony. Nyní mu přibyla konkurence: eBay.

Vprůběhu března zprovoznil nadnárodní gigant eBay českou (a česky komunikující) verzi svého Global Buying Hub. To má být jeho první startovací výstřel do našeho regionu. Češi již dříve mohli vyhledávat a nakupovat na všech šestnácti lokálních verzích i v globálním eBay.com. Nyní se dozví i cenu zboží a dopravy v korunách, přičemž se vypisuje jen zboží, u kterého obchodník souhlasí se zasláním do Česka.

Na globálním eBay je podle neoficiálních informací z České republiky registrováno zhruba padesát tisíc účtů. Řada lidí si obchodováním přes eBay vydělává; zboží pak prodává dráže na českém Aukru těm, kteří se cizojazyčného eBay bojí.

„Chystáme se rozšířit naši platformu o další funkce v druhé polovině roku 2009,“ říká Clelia Moralesová z oddělení komunikace eBay Europe (mimochodem eBay má své marketingové a analytické centrum právě v Praze). Půjde podle neoficiálních informací především o zlepšení servisu pro prodejce z Česka, ale ani nakupující by neměli přijít zkrátka. Spolu s tím by eBay mohl zahájit aktivity na českém trhu, i když zatím bude těžit spíše z obecné známosti své značky, než že by zde aktivně vyhledával a sjednával partnery.

Pokud se vám mohlo zdát, že budete s eBay prodávat levněji, zapomeňte na to. Do ceny 25 USD, tedy do ceny průměrného předmětu prodaného přes Aukro, se platí provize 8,75 % z prodejní ceny, tedy více než dvojnásobek sazby Aukra. Platí se také za uvedení položky do prodeje. Provize se pak snižuje pro částky nad 25 dolarů poměrně progresivně, ale vždy platí tarifní pásma - když prodáte předmět za 30 dolarů, platíte 8,75 % z těch 25 dolarů a teprve z onoho pětidolaru platíte 3,5 %.

Na druhou stranu platí podobná úměra jako na Aukru. I v Česku najdete řadu aukčních webů, které nepožadují poplatky nebo je mají nižší, ovšem zkušenosti s prodejem a nákupem jsou jednoznačné: na velkém aukčním webu se prodává rychleji a za lepší peníze, a sice tu nakoupíte o něco dráže, ale ušetříte čas lépe organizovanou nabídkou i lepším výběrem. Kromě toho navštěvovanější server tlačí na rychlejší přihazování - s vysokou návštěvností si mohou dovolit tlačit rychlejší prodej. I tady platí, že čas jsou peníze.

Letos tedy k dramatickým změnám nedojde. eBay je kolos, který si sice povšiml české vlaječky v srdci Evropy, ale zatím kráčí rozvážně k tomu, aby na českém trhu zaujal roli nikoliv hlavní. Nemůže být pochyb, že se stane atraktivnějším pro lidi, kteří by chtěli kupovat zboží ze zahraničí - ať kvůli ceně, či kvůli výběru. To také může protřídit řady kšeftmanů, kteří přes Aukro prodávají své úlovky z eBay.

EBay si na mapě Evropy všiml malé zemičky na západ od Německa. Aukro mu zatím s potěšením ukazuje záda.

zdroj: Shutterstock

O autorovi| PATRICK ZANDL, Autor je šéfredaktor serveru Lupa.cz.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...